Mindig van remény…

Mindig van remény…

Ma emlékezünk meg arról, az ország szempontjából  tragikus eseményról, amikor 56 évvel ezelőtt a Varsói Szerződés csapatai bevonultak az akkori Csehszlovákia területére és évtizedekre visszavetődött az a reményteljes folyamat, amely az ország demokratizálódását, egy szabadabb világ megteremtését volt hivatott elindítani.

Az 1968. augusztus 21-i események az idősebb korosztály emlékezetében még élnek, egyáltalán nem kellemes élményként, és sokak számára életük, karrierjük félbetörésének tragédiáját is hozták. Ezért sem szabad elfeledkezni róla és a fiatalább korosztályt is emlékeztetni kell rá.

A Léván 1939-ben született Ladislav Bielik az akkori Smena napilap munkatársának fotója az események ikonikus darabja. A Komensky Egyetem és a napilap szerkesztőségének közelében készült fotón egy férfi, név szerint Emil Galla szétgombolt inggel, meztelen mellét mutatja a szovjet tank előtt, és szinte halljuk szavait: ide lőjjetek!

és bár fotósának hírnevet szerzett, de ugyanakkor derékba törte pályáját és életét, hiszen a normalizálás idején (a fiatalabbak kedvéért megjegyezzük, hogy ez követte a megszállás időszakát) állásából eltávolították, soha többé nem publikálhatott, megbélyegzett emberként élt és fiatalon 44 éves korában hunyt el.

Hírdetés

A kép negatívját 1989-ben fia, Pavol Bielik az ismert tévés személyiség egy öreg bőröndben találta meg. Most, az évforduló alkalmából a fotó szerzői védelem alatt álló példányát a pozsonyi Pavol Országh Hviezdoslav Színháznak adományozta, ahol

A mai sajtótájékoztatón és a kiállítás megnyitóján elhangzott az is, hogy a fotók üzenete egyben az is, hogy soha ne veszítsük el a reményt, amelyre a mai, a kultúra szabadságát, függetlenségét sokban veszélyeztető politikai körülmények között szükség is van!

A lévai Barsi Múzeum is megemlékezik a neves fotósról. Az intézmény állandó anyagának részeként tekinthetjük meg Ladislav Bielik fotográfiáit. 

(BM/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »