Mindennapi mérgeink

Mindennapi mérgeink

Azt gondolnánk, a szigorú uniós szabályozás megvéd bennünket attól, hogy fertőzött, mérgezett élelmiszer kerüljön asztalunkra, ám úgy tűnik, mégis minden év tavaszán szembesülnünk kell egy-egy hasonló riasztó felméréssel. A most napvilágot látott adatokból az derült ki, elsősorban a Románia déli megyéiben termesztett zöldségekben azonosítottak káros rovar- és gombairtó szereket, megengedettnél nagyobb arányú növekedésserkentőket, és az egyik bukaresti televízió kísérlete során a zöldhagymában az egész világon harminc éve betiltott, rendkívül mérgező és rákkeltő DDT rovarméreg nyomaira bukkantak.

Ijesztő az is, hogy a vizsgálatok nem csökkenést, hanem növekedést mutatnak, évről évre több zöldségben és nagyobb arányú káros anyagot találnak. Tavaly a vizsgált zöldkapor és saláta 67 százalékában, a paradicsom 64 százalékában bukkantak ilyesmire. Egy részüknél a megengedett határérték alatti mennyiségben, de szinte harmaduknál afölött, és akadt jó néhány olyan eset is, amikor az EU-ban betiltott szereket fedeztek fel. A DDT-hez hasonlóakat, melyekről évtizedek óta tudjuk: lassan ölő mérgek.

Egyre gyakrabban szembesülünk a mértéktelen fogyasztásra berendezkedett modern társadalmunk veszélyeivel, ennek egyik legérzékenyebb pontjával, az élelmiszerek „mérgezésével”. Ízfokozók, tartósítószerek, mindenfélét pótló vegyületek lepték el napi betevőnket, de gyógy- és vegyszerekkel táplálják az állatokat, halakat, melyek húsát, tejét fogyasztjuk, mérgezővé védik az egészségesnek kikiáltott zöldségeket, gyümölcsöket, a gabonát, amelyből kenyerünk, kalácsunk sülhet. Nagy mennyiség kell, gyorsan, álljon el sokáig, tűnjék frissnek és lehessen minél nagyobb hasznot behajtani rajta: ezek a jelen élelmiszer-termelés legfontosabb szempontjai. Eredményeit pedig láthatjuk: rengeteg allergia, rákos megbetegedés, gyógyíthatóak és gyógyíthatatlanok.

Hírdetés

Mit tehetünk? Hogyan védekezhetünk? Szinte sehogy, hisz ma már keveseknek adatik meg, hogy maguk termeljék meg napi betevőjük nagy részét. Megpróbálhatjuk azonban éltetni a környékbeli, megbízható kistermelőket, akik még igyekeznek „tiszta” élelmiszert előállítani, s bár talán kicsit többe kerül a náluk vásárolt retek, hagyma, hús vagy kolbász, de nagyobb esélyünk van, hogy valóban hasznos tápanyagot, vitamint és ne mérget vásároljunk.

 

Fotó: Albert Levente


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »