„Minden-mentesen” az ünnepi asztalnál Károly Zsolt2023. 12. 17., v – 19:20
Az allergiás emberek száma világszerte folyamatosan növekszik, sokan közülük kénytelenek különleges étrendet követni.
Rendkívül fontos, hogy elkerüljék azokat az élelmiszereket, amelyek kellemetlenségeket okozhatnak számukra. A karácsonyi fogások elkészítésekor is figyelembe kell venni ezeket az ételintoleranciákat és allergiákat, így tehát különleges receptek alapján készítünk finomságokat mindenki számára.
A négyfogásos ünnepi menünk „minden-mentes”, s talán nem épp a jól megszokott hagyományos ízeket hozza el az ünnepi asztalra, azonban kiemelkedő ízélményt nyújthat mindazoknak, akik szeretnének egy kis „extrát” csempészni a diétába. Ízletes előételünk Spanyolországhoz köthető, levesünknek a kókusztej adja az alapot, a főételünk köretéhez Dél-Amerikában megyünk, a desszert egyszerűségét a tálalás művészetével kombináljuk.
Előétel: Sárgadinnyés gazpacho mentával
A hideg gazpacho, vagyis a krémes, spanyol zöldségleves lelkét a paprika és a paradicsom együttese adja, amelyet utána egyéb hozzávalókkal turbózhatunk fel. Mi azonban sárgadinnyét, kígyóuborkát és zöld paprikát fogunk használni. Elkészítése nem igényel főzést, azonban legyen kéznél egy botmixer, vagy turmixgép.
Hozzávalók: 1 közepes méretű sárgadinnye, meghámozva és kockázva;1 uborka, meghámozva és kockázva;1 zöld paprika, kicsutkázva és kockázva, néhány friss mentalevél,1 citrom leve, extra szűz olívaolaj, só és fehér bors ízlés szerint
Elkészítés: Minden hozzávalót egy turmixgépbe teszünk, vagy egy tálba, amiben kényelmesen és hatékonyan tudunk dolgozni a botmixerrel (merülő mixerrel). Simára turmixoljuk az alapanyagokat. Ezt közvetően legalább két órán át hűtőbe tesszük a gyümölcsös gazpachot és friss mentalevéllel díszítjük tálaláskor.
Megjegyzés: A sárgadinnye ízét szépen átveszi az uborka és a leves sűrűségét a paprika húsossága fogja biztosítani. Menta helyett használhatunk bazsalikomot és esetleg egy kis babcsírát is.
Leves: Zöldséges krémleves kókusztejjel
A kókusztej vitamintartalma magas, sok benne a C-vitamin, emellett bőven van benne magnézium, vas és rost is. Remekül megy indiai ételekhez, krémlevesekhez, de desszertek, sütemények, krémek is készülhetnek belőle.
Hozzávalók: 1 fej karfiol, rózsáira szedve; 2 sárgarépa, felkockázva;1 kis fej zeller, felkockázva;1 hagyma, felkockázva; kókusztej; friss koriander; extra szűz olívaolaj; só és fehér bors ízlés szerint
Elkészítés: Az apróra vágott zöldségeket kevés olívaolajon elkezdjük megpárolni. Amennyiben szükséges, egy kis vizet tegyünk alá, hogy elkerüljük az „égési” baleseteket. Miután roppanósra pároltuk, öntsük fel kókusztejjel, majd puhára főzzük a zödségeket. Merülő mixerrel simára turmixoljuk a levest. Sóval és fehérborssal ízesítjük, friss korianderrel díszítve tálaljuk.
Főétel: Pácolt lazac, fűszeres kinoával
Több mint 120 fajta kinoa létezik. A legismertebb a fehér, a vörös és a fekete verzió. A vöröset inkább köretként fogyasztják, a fekete édesebb egy kicsit. A mag mellett létezik liszt és pehely is.
Hozzávalók: lazacfilé; friss citromlé, zöldfűszerek (petrezselyem, kakukkfű, rozmaring); quinoa (kinoa); friss zöldségek (paradicsom, uborka, hagyma); extra szűz olívaolaj; só és bors ízlés szerint, metélőhagyma és szezámmag a díszítéshez
Elkészítés: A kinoát megmossuk, miközben egy edényben elkezdünk vizet melegíteni. A megmosott kinoát beleöntjük a vízbe, 15-20 perc alatt készre főzzük fedő alatt. Igény szerint sóval ízesíthetjük. A lazacfilét megszórjuk a zöldfűszerekkel, meglocsoljuk citromlével és 30 percre hűtőbe tesszük. Ezt követően előmelegített sütőben, alacsony hőfokon 60-70 fokon készre sütjük. A paradicsomot, uborkát és a hagymát vágjuk apró kockákra, tegyük egy tálba, locsoljuk meg extra szűz olívaolajjal, sózzuk és borsozzuk, keverjük össze.
Megjegyzések: Tálalás előtt a kinoát összekeverhetjük a frissen elkészített zöldségsalátával, amely a lazacfilénk körete lesz. A sült lazacot apróra vágott metélőhagymával és szezámmaggal díszíthetjük.
Desszert: Kókuszos chia puding, bogyós gyümölcsökkel
Hozzávalók:
Chia Puding: 1/4 csésze chia mag;1 csésze kókusztej; 1-2 evőkanál méz vagy juharszirup;1 teáskanál vanília kivonat
Bogyós Topping: friss vagy fagyasztott bogyós gyümölcsök (málna, áfonya, szeder, szamóca); friss mentalevelek a díszítéshez, szárított narancshéj
Elkészítés:
A chia puding elkészítéséhez keverjük össze a chia magokat a kókusztejjel egy tálba. Hozzáadjuk a mézet vagy juharszirupot, alaposan megkeverjük, majd ugyanígy járunk el a vaníliakivonattal. 3-4 órára a hűtőbe helyezzük, vagy akár egy éjszakára is, néha megkeverjük. Amint besűrűsödött, adagonként poharakba szedjük ki. A bogyós gyümölcsök egy részét a puding tetejére helyezzük. A másik részét turmixgépben, vagy botmixerrel pépesítjük és feltesszük főni. Az első forrásnál belekeverjük a szárított narancshéjat, néhány pillanatig főzzük. A forró gyümölcsszószt a gyümölcsökre kanalazzuk tálalás előtt. Díszítéshez használhatunk mentalevelet.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »