Gérecz Imre OSB liturgikus jegyzetét olvashatják.
A római kánonban az Egyház vezetőiért mondott imádság az új misekönyvben így zárul: „és minden igazhívővel, akik a katolikus és apostoli hitet hűségesen őrzik és vallják”. Az eredeti szöveg „minden igazhívőről” beszél (omnibus orthodoxis), akik „ráadásul, helyesebben” (atque) őrzői (cultoribus) az egyetemes (catholicae) és apostoli (apostolicae) hitnek. A korábbi fordítás az igazhívőkre körülírással utalt (a hitet hűségesen őrzik és vallják), amit a jelenlegi kiadás is megőrzött.
Kikért is imádkozunk itt tulajdonképpen? Jézus imádságához kapcsolódva („legyenek mindnyájan eggyé”, Jn 17,21), Krisztus szent (vagyis Istennek elkülönített), katolikus (vagyis egyetemes) és apostoli (vagyis az első tanítványok hagyományához hűséges) Egyházának egységéért, különösen is a pápáért, saját püspökünkért és minden részegyház püspökéért, akiknek az egység jeleiként és előmozdítóiként kell szolgálniuk.
Ahogy Szent Ciprián püspök fogalmazott: „ezt az egységet elsősorban nekünk, püspököknek kell rendíthetetlenül megtartanunk és védenünk. (…) Egy a püspökség, amelynek egészében mindenki az egészhez tartozó saját részét tartja.” (De ecclesiae catholicae unitate, 5)
Imádkozunk értük, hogy valóban igazhitűek legyenek, akik felismerték, „mi az Isten akarata, mi a helyes, mi a kedves előtte, és mi a tökéletes” (Róm 12,2), és azt a szolgálatot is megkapták, hogy az első egyetemes zsinatok által megfogalmazott Hitvallás katolikus és apostoli hite fölött őrködjenek. A liturgia vezetője értük többes szám első személyben imádkozik (ajánljuk fel neked), hiszen az egyetlen áldozatot nemcsak a saját, hanem velük egységben az egész Egyház nevében ajánlja fel az Atyának (III. Ince: De sacro altaris mysterio, III,5).
Ahogy láttuk, a latin miseszöveg itt három görög szóval imádkozik. Az ókor keresztényei ezzel mutatnak nekünk példát arra, hogy igazhitű (ortodox), az egyetemességre nyitott (katolikus) és Jézus tanítványaihoz hűséges (apostoli) lelkülettel keressük az egységre vezető utat, s ha kell, ne féljünk a nyilvánosság előtt tanúskodni (protestálni) Krisztus mellett.
Fotó: Lambert Attila
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »