A helikopter vásárlása törvényes keretek között zajlott, közölte a belügyminisztérium, hozzátéve, hogy az eljárással a kormány is egyetértett. „Nem kívánjuk részletesen véleményezni a folyamatban lévő bírósági eljárást és a döntést. Az a megállapítás, hogy a tárca törvényt sértett, elhamarkodott, fellebbezni kívánunk a Malackai Járásbíróság döntése ellen“ – olvasható a minisztérium állásfoglalásában.
Szlovákiának szerintük új helikopterekre van szüksége, mivel az Oroszország elleni szankciók, továbbá azon szankciók következtében, melyeket válaszul az oroszok vezettek be, nincsenek pótalkatrészek a jelenleg üzemelő helikopterekhez, melyeknek így problémássá vált a karbantartásuk.
Tekintettel az ukrajnai orosz agresszióra és a szankciókra, a minisztérium szerint nem szavatolható a rendelkezésre álló helikopterek repképességének fenntartása, ezért szükségesnek tartják a pótlásukat a légi segítségnyújtás folyamatos biztosítása érdekében. Az említett segítségnyújtás mellett a helikopterek bevethetők a kereső- és mentőakcióknál, tűzoltásnál, vagy határvédelmi célokra is.
Állítása szerint a helikopter és a tartozékok vásárlása, valamint a pilóták képzése kapcsán a belügyminisztérium a törvény értelmében járt el. Hozzátették még, tavaly a belügyi tárca és a fegyveres erők helikoptereit tíz alkalommal vetették be tűzoltáshoz. A helikopteres oltás hatékonysága külföldön is bebizonyosodott, a szlovák tűzoltók segítségét például Szlovéniában és Csehországban is igénybe vették.
„A helikopter vásárlása összhangban van a belügyi tárca légi részlegének fejlesztési koncepciójával, s az egyes helikopterek üzemelési paraméterei részletes összevetéséből indult ki, miközben a legfontosabb szempont az volt, hogy teljesítmény tekintetében a leginkább megközelítse az immár kiszolgáló Mil 171 típusét“ – közölték.
Véleményük szerint a tárca korábbi vezetései az egységek bizonyos tevékenységeihez nem megfelelő gépeket vettek, ami állításuk szerint már egy légi katasztrófa során is megnyilvánult. „A biztonság számunkra elsődleges szempont“ – zárul az állásfoglalás.
Az előzményekhez tartozik, hogy annak idején a Hlas-SD kifogásolta, miszerint
A konkurens amerikai helikoptergyártó társaság bírósághoz fordult a vásárlás ügyében, mely megtiltotta a minisztériumnak a helikopter használatát, amíg nem születik döntés a szerződésről.
(NZS/Felvidék.ma/SITA)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »