Migaľék Ukrajnába látogatnak, válaszul Dankóék moszkvai útjára

Migaľék Ukrajnába látogatnak, válaszul Dankóék moszkvai útjára

Migaľék Ukrajnába látogatnak, válaszul Dankóék moszkvai útjára Nagy Roland2025. 01. 13., h – 13:03 Pozsony/Kijev |

Samuel Migaľ, Ján Ferenčák, Radomír Šalitroš (mindhárman Hlas) és Beáta Jurík (PS) a héten Kijevbe utaznak, hogy a gáz- és olajszállításról tárgyaljanak az ukrán parlament képviseletével. Migaľ úgy véli, meg kell mutatniuk az ukrán embereknek, hogy Szlovákia mellettük áll és elítéli az orosz agressziót, különösen akkor, amikor a szlovák parlament vezetésének egy része éppen Moszkvában tárgyal.

A Hlas és a PS képviselőiből álló delegáció az ukrán parlament meghívására utazik Kijevbe. Január 14-én, azaz kedden indulnak és pénteken térnek haza.

Samuel Migaľ a Facebook-oldalán közzétett videójában elárulta, elsősorban a gáz- és olajszállítás újraindításáról tárgyalnak majd az ukrán féllel, de szóba kerülhet Ukrajna háború utáni újjáépítése is, melybe Migaľék szeretnék bevonni a szlovák vállalkozókat.

Továbbá olyan témákat is érintenek, mint a nemzetbiztonság és az európai integráció, amelyek a háború után szintén rendkívül fontosak lesznek.

„Főként azonban szeretnénk biztosítani a szomszédainkat, az egyszerű ukrán embereket arról, hogy ami az agresszív orosz háborús tevékenységet illeti, az ő oldalukon, mellettük állunk”

– fogalmazott a Hlas képviselője.

Dankóék Moszkvában, a Hlas képviselői Kijevben

Hozzátette, jelen helyzetben különösen fontos, hogy megmutassák, „Szlovákia a történelem jó oldalán áll”, hiszen a szlovák parlament egy másik delegációja ezekben a napokban Moszkvában tárgyal. Név szerint Andrej Dankóról és Adam Lučanskýról (mindketten SNS), valamint Tibor Gašparról, Marián Kéryről, Ján Mažgútról és Richard Glückről (mindannyian Smer) van szó.

Kapcsolódó cikkünk

A parlament delegációja hétfőn látogatást tesz az orosz Állami Dumában, ahol a tervek szerint néhány miniszterrel is találkoznak. Andrej Danko (SNS), a parlament alelnöke, aki Tibor Gašparral (Smer), a másik parlamenti alelnökkel együtt vezeti a küldöttséget, vasárnap Moszkvába érkezésekor közölte, visszaigazolást kapott Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel való találkozójáról is.

„Meglepett, hogy mennyi kínai autó van itt. Azokat a piaci réseket, amelyeket néhány nyugati vállalat hagyott, a kínai cégek töltötték be” – nyilatkozta a parlament alelnöke. Hozzátette azonban, hogy nyugati gyártmányú autók is láthatók az utcákon, ami arra utal, hogy ezekhez is elérhetők alkatrészek Oroszországban.

Danko elmondása szerint Moszkvából kívánja közvetíteni az orosz élelmiszer-önellátásról, valamint a nyugati vállalatok beruházásainak növekedéséről szóló információkat. 

Indulása előtt hangsúlyozta, szeretné bemutatni, milyen a helyzet Oroszországban, és hogy például német, francia vagy amerikai cégek is folytatnak üzleti tevékenységet az országban.

Hírdetés

Danko és Gašpar vasárnap este Marián Kéry, Ján Mažgút és Richard Glück (mindhárman Smer), valamint Adam Lučanský (SNS) társaságában a Moszkvai Nagyszínházba látogattak. Danko szerint a politika nem akadályozhatja meg a szlovák művészek fellépését az oroszországi színpadokon, ahogy az orosz művészek fellépését sem Pozsonyban vagy más nyugati helyszíneken. „A kultúrának össze kell hoznia a nemzeteket” – fogalmazott Danko a közösségi médiában megosztott videójában.

Varsó nem adott engedélyt a szlovák kormány különgépének, hogy áthaladjon a lengyel légtéren, emiatt a parlamenti küldöttség Csehország, Németország és a Balti-tenger érintésével, az orosz Kalinyingrádi területen keresztül, Litvánia és Fehéroroszország felett haladva érkezett meg Oroszországba.

Migaľ nyíltan bírálta a képviselőtársait, sőt, Robert Fico (Smer) miniszterelnököt is, aki karácsony előtt szintén Oroszországba utazott és Vlagyimír Putyinnal tárgyalt, majd ezt követően Vietnámban kirándult.

„A négy égtáj felé folytatott politika nem abból áll, hogy az egyik nap Moszkvába látogatunk, a másik nap Vietnámba, majd a harmadik napon ismét Moszkvába”

– üzente Migaľ, majd dicsérően nyilatkozott Lengyelország azon döntéséről, hogy nem engedélyezték a Dankóékat szállító szlovák kormánygépnek, hogy a lengyel légtéren keresztül utazzanak Moszkvába.

Koalíció és ellenzék egy oldalon

Migaľék útjával kapcsolatban különösen érdekes, hogy Beáta Jurík, a Progresszív Szlovákia képviselője is velük tart, hiszen a Hlas a koalíciós, a PS viszont az ellenzéki padokban politizál. Ezzel szemben Dankóék delegációjában egyetlen ellenzéki képviselő sem kapott helyet, sőt, a Hlas frakciójából sem vittek senkit magukkal.

Ebből is látszik, hogy a Hlas és az SNS között továbbra sem oldódott meg a hónapok óta tartó konfliktus. Migaľék csoportja tavaly többször is megakasztotta a parlament működését azzal, hogy nem voltak hajlandók beállni az SNS javaslatai mögé. A Hlas „lázadó” képviselői nélkül a koalíciónak nincs meg a többsége ahhoz, hogy törvényjavaslatokat fogadjon el. A helyzet komolyságát mutatja, hogy maga Fico is arról beszélt, ha a Hlas és az SNS nem oldja meg a problémáit, akár előre hozott választás is jöhet.

Kapcsolódó cikkünk

Interjút adott Robert Fico miniszterelnök a TA3 hírtelevíziónak. Nem zárta ki, hogy parlamenti többség nélkül előrehozott választásra is sor kerülhet, Peter Pellegrini államfőt bevonva oldaná a koalíció problémáit.

Fico szerint amennyiben az SNS és a Hlas nem tudja bebiztosítani a parlament működőképességét, idő előtti választásra kerülhet sor – a másik alternatívának a koalíció átalakítását tartja. A miniszterelnök elismerte, hogy a három kormánypártnak problémája van a parlamenti többség bebiztosításával, de kijelentette, nem különösebben ismeri a lázongó képviselőket, legyen szó akár a Samuel Migaľ körül tömörülő elégedetlen Hlas-os négyfős csoportról, akár a Nemzeti Koalíció három képviselőjéről, az élén Rudolf Huliakkal.

A kormányfő szerint a Smer frakciója stabil, ami annak is köszönhető, hogy ismeri a pártlista jelöltjeit. 

A partnerei felé közvetítette, hogy meg kell oldaniuk a problémákat, különben a koalíció összeomlik és segít a közvetítésben, amennyiben erre Andrej Dankónak vagy Matúš Šutaj Eštoknak szüksége lesz. A miniszterelnök Peter Pellegrini segítségét szintén igénybe venné, mivel az a Hlas pártelnökeként szerepet vállalt a kormány megalakításában. Fico márciust jelölte meg a problémák megoldására szolgáló végső időpontként, a parlament ugyanakkor februárban is ülésezik.

Fico az egyik, meg nem nevezett koalíciós partnerét (minden bizonnyal a Hlas-t) is felszólította arra, hogy a kormánytöbbség nevében lépjenek fel a „politikai civil szervezetek ellen,” akik meghatározzák a közélet tempóját. A véleménye szerint óriási hiba, hogy a koalíció nem tud megbirkózni a kérdéssel – az SNS vonatkozó törvényének elfogadását, mely a külföldi támogatások és a lobbizás szabályait is megváltoztatná, elhalasztották.

A kataszteri jegyzéket érintő problémákkal kapcsolatban Fico megjegyezte, levonhatják a személyes felelősséget a hackertámadásért, de először is az adatok biztosításával és a támadás körülményeinek felderítésével kell foglalkozni. Az ígéretek szerint a kataszteri jegyzék a jövő héten legalább részlegesen elérhetővé válik majd.

Ukrajna és a külpolitikai problémák kérdése szintén felmerült a beszélgetésben. Fico szerint az ország külpolitikai irányultságáról szóló memorandum megnyitása azért szükséges, mert azt ki kell egészíteni az Európai Unió és az ukrajnai fejlemények kapcsán felmerülő veszélyekről, kiegészítve a szlovák állásponttal.

Elmondása szerint Szlovákia a jövőben vétózhatja az Ukrajnának szóló uniós segélyeket. A gáztranzit leállításáról szóló döntést Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek tulajdonítja, állítja, hogy a szlovák fél korábban olyan jelzéseket kapott, a nem orosz gázt átengedik a vezetéken. Fico meggyőződése, hogy Zelenszkij az Egyesült Államoknak segít a döntésével és árt az Európai Uniónak. Fico kijelentette, Moszkvába magánemberként repült egy kereskedelmi járattal és az orosz gázszállítás lehetőségeiről érdeklődött. Elmondása szerint az orosz féllel lekötött 3,5 milliárd köbméternyi gáz továbbra is az ország rendelkezésére áll, de Ukrajna helyett más, alternatív útvonalon – például Magyarországon keresztül – jut el a jövőben az országba.

Migaľék kommunikációja alapján egyelőre nem tűnik úgy, hogy a két koalíciós párt álláspontja bármilyen formában is közeledett volna egymáshoz.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »