Miért fizetünk több tíz és több száz eurókat a fogorvosoknál?

Miért fizetünk több tíz és több száz eurókat a fogorvosoknál?

A fogorvos-látogatást nemcsak a fogorvosi fúrótól való félelem kíséri végig, hanem az a rettegés is, hogy a kezelés végén vajon mennyi pénzt fogunk a fogorvosnál hagyni. Az egyes beavatkozások ingyenesek is lehetnének, ám a pácienseket mindez nem érdekli.

Az emberek nagyon gyakran panaszkodnak arra, hogy fizetik az egészségbiztosítási járulékokat, ám akkor, amikor a fogaikat kellene megvizsgálni, mélyen a pénztárcájukba kell nyúlni. Feltehetjük a kérdést, hogy miért van ez így?

Az összes többi orvossal összehasonlítva a fogorvosok más helyzetben vannak – magyarázza a Szlovák Fogászok Kamarájának elnöke, Igor Moravčík. Egyrészt olyan beavatkozásokat végeznek, melyek célja a gyógyítás, a segítség nyújtás és a fogak megmentése, másrészt ez nem minden.

Tudatosítani kell, hogy a mi gyógyításunk fő részének esztétikus oldala van” – magyarázza Moravčík, majd hozzáteszi, hogy ehhez a részhez a páciensnek már hozzá kell fizetnie.

Ingyenes fogtömés

Amennyiben a páciens egyszerűbb fogtömés mellett dönt, akkor az egészségbiztosító az egész árát megtéríti. Ebben az esetben egy kézzel kevert amalgám tömésről van szó. „Mivel ez egy sötét színű tömés, ezért a páciensek ilyet már nem igazán akarnak” – magyarázza Moravčík.

Az egészségügyi biztosítók kiemelik, hogy az elülső fogakon teljes egészében megtérítik a fehér fogtöméseket is.Természetesen itt is csak az alapvető anyagok azok, amelyeket megfizetnek. Abban az esetbe, ha a páciens esztétikusabb fogtömést szeretne, akkor ahhoz már a saját pénztárcájából kell hozzáfizetnie, hiszen az egészségbiztosító csak a költségek egy részét állja. Például ebbe a kategóriába tartoznak a magasabb ezüsttartalmú amalgám tömések, valamint az ún. fehér tömések.

Tekintet nélkül arra, hogy a páciens milyen fogtömést választ, a biztosító csak és kizárólag ugyanazt az összeget fizeti ki a fogorvosnak: a tömés nagyságától függően megközelítőleg 8-tól 22 euróig terjedő összeget. „A gyakorlatban ez úgy működik, hogy a rendelő kikalkulál egy összeget, amiből levonja a biztosító által megtérített összeget. A többit pedig a páciens fizeti” – mondja Moravčík.

Nagyon fontos megjegyezni a pácienseknek azt is, hogy amennyiben az előző esztendőben nem abszolválták a preventív szűrővizsgálatot, akkor a biztosító a fogtömésekért a fentebb említett 8-tól 22 euróig terjedő pénzösszeget sem fizeti ki.

Hírdetés

Koronák, hidak, pénztárca

A fogtömések még hagyján….jóval mélyebbre nyúlhatunk a pénztárcánkba, ha fogkoronára vagy foghídra van szükségünk. Moravčík elmondása szerint a biztosítók ugyan hozzájárulnak ezekhez a fogpótló eljárásokhoz is, ám ez az összeg minimális, így az ár többségét a páciensnek kell állnia.

A páciensek olcsóbb megoldást is választhatnánk, mint például a nem természetes hatású, látható fogpótlások, ám ezekkel ellentétben inkább az esztétikus megoldásokat részesítik előnyben. „Kevés páciens szeretné, ha egy-két hiányzó fog miatt valamiféle látható fogpótlást kapna, így inkább hidakat és implantátumokat csináltatnak” – magyarázza Moravčík, majd hozzáteszi, hogy a pácienseknek az árjegyzékből már a beavatkozás előtt meg kell tudniuk, hogy mennyit fognak fizetni.

Miért nem foglalkozik az állam azzal, hogy a biztosítók többet fizessenek? A Szlovák Fogászok Kamarájának elnöke mindezt az egészségügy korlátozott mennyiségű pénzével és prioritásával magyarázza.

A fogászatok költségei a meghatározóak

Ugyanazért a fogorvosi beavatkozásárt két páciens, két eltérő fogorvosi rendelőben két, teljesen eltérő árat fizethet. A végső összeg nemcsak a felhasznált anyagtól függ, hanem attól is, hogy a rendelőnek milyen költségei vannak az üzemeltetésre, és ki mennyit fektetett bele a gépekbe. Ez mind visszatükröződik az árlistán.

Abban az esetben, ha a fogorvos nem köt szerződést a biztosítókkal, akkor nála a páciens mindent a saját pénztárcájából fizet.

Tavaly az embereknek csupán a fele abszolválta a preventív szűrővizsgálatot. Moravčík szerint ennek az lehet az oka, hogy az emberek félnek a fogorvosoknál fizetendő magas összegektől. Ám azt is hozzáteszi, hogy nem ez a fő ok. Elmondása szerint a fogorvosok napjainkban nem győzik a páciensek megvizsgálását. „A kollégáknál rendkívül hosszú várakozási idők vannak. Nálunk egy fogorvosra 2700 páciens jut, ez a szám a fejlett országokban ezerrel kevesebb” – zárja Moravčík.

Forrás: Aktuality.sk/Körkép.sk

Nyitókép: TASR


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »