Március 27-én Michael W. Banach érseket, Magyarország apostoli nunciusát nagykeresztes tiszteletbeli konventuális káplánná vette fel a Máltai Lovagrend a Magyar Máltai Lovagok Szövetsége (MMLSZ) budapesti rendházában. Az esti szentmisét Michael W. Banach nuncius mutatta be, Martos Levente Balázs esztergom-budapesti segédpüspök, a Máltai Lovagrend magisztrális káplánja koncelebrálásával.
Fra’ John Dunlap nagymester a Szuverén Tanács hozzájárulásával Michael W. Banach érseket nagykeresztes tiszteletbeli konventuális káplánná vette fel a Máltai Lovagrend Nagymagisztérium kategóriájában. A nagymester megbízásából és képviseletében Szabadhegÿ Kristóf, a Magyar Máltai Lovagok Szövetségének elnöke végezte az avatást.
A Máltai Lovagok budapesti, Fortuna utcai rendházában gyűltek össze a Szuverén Máltai Lovagrend Magyar Egyesületének tagjai, a lovagok és a dámák, hogy az esti zsolozsmázás után szentmise keretében ünnepeljék meg Michael W. Banach nuncius avatását.
A szentmisére, melyet angolul mutattak be, a nuncius előtt bevonultak a koncelebránsok, Martos Levente Balázs püspök, Lápossy Péter nunciusi titkár és José Antonio Rodríguez García, a nunciatúra elsőbeosztottja.
A szentmise olvasmánya Jeremiás próféta könyvéből a népről szólt, amely hátat fordított Istennek, eltűnt szívükből és szájukból a hűség. Az evangéliumot Szent Lukács könyvéből Lápossy Péter olvasta fel. Miután a néma emberből Jézus kiűzte az ördögöt, és az megszólalt, a nép azon tanakodik, vajon Belzebub segítségével történt-e mindez. Jézus a saját logikájukon átlátva érvel.
Michael W. Banach az anyanyelvén tanított. Prédikációja elején rámutatott a kettősségre, mely az evangéliumból kiolvasható: az emberek kifogásokat keresnek arra, hogy ne hallgassanak Isten szavára, sőt egyenesen eltorzítják a valóságot, Jézust azzal vádolva, hogy az ördög erejével űzi ki a démonokat; Jézus mégis nagy erővel hirdeti, hogy ő a legerősebb.
A nuncius ezután felidézett egy francia nyelven a középkorban elterjedt és igen népszerű dalt a felfegyverzett emberről, hiszen az evangéliumban is elhangzott: „Az erős ember fegyveresen őrzi házát. De birtoka csak addig van biztonságban, amíg el nem jön az, aki erősebb nála.”
Mint mondta, a keresztény ember nem lehet nyugodt, nem feltételezheti, hogy minden rendben van. Meg kell különböztetnie, mi honnan származik, honnan erednek az adott vélemények, jelenségek. Amikor megérkezik Jézus, ő erősebb a „jól felfegyverzett embernél”, legyőzi az ördögöt, letépi fegyverzetét, és szétosztja zsákmányát. Ezt mondja: „Aki nincs velem, az ellenem van; aki nem gyűjt velem, az szétszór.” Jézus tehát arról beszél, hogy a lelki hadviselés a keresztény élet és misszió része – hangsúlyozta a nuncius.
Ezután felidézett egy valószínűleg számára is kedves olvasmányt, C. S. Lewis Csűrcsavar levelei című könyvét, melynek elején a körülöttünk zajló láthatatlan szellemi hadviselésről van szó. Ebben Lewis megfogalmazza, hogy az ördögök felől az ember két ellentétes, de egyaránt súlyos tévedésbe eshet: az egyik, ha tagadja létezésüket, a másik, ha túlzottan egészségtelen érdeklődést tanúsít irántuk.
Michael W. Banach figyelmeztetett: Hallgassunk az Úr szavára, helyezzük belé a bizalmunkat, mert ha követjük őt, vele aratunk, és aratásunk örökkévaló lesz. Valójában mindig ő a legerősebb. Ha vele vagyunk, minden rendben lesz.
A mai hithű keresztények harcot folytatnak a világnézetek ütközésében – folytatta a nuncius. – Sokszor felvilágosulatlannak mutatják be őket, olyanoknak, akik saját látásmódjukat kényszerítik másokra. Ugyanakkor a minden emberi élet méltóságáról, a házasságról, a családról, a hiteles szabadságról és az objektív igazságról alkotott álláspontjuk az, mely valóban megszabadítja az embereket az életüket behálózó szolgaságtól, ürességtől.
Ő ott van, ő a legerősebb, így a végén a győzelem a miénk lesz. Fáradozzunk hát az aratásban, mert vele bőséges termésünk lesz – buzdított az érsek.
Új missziós korszakot élünk. Ferenc pápa is folyton emlékeztet minket, hogy az ördög valóságos. A gonosz gyűlöli Jézus Krisztust és mindazokat, akik az ő nevét viselik, folytatják megváltó küldetését azáltal, hogy életüket az Egyház szívében élik a világ javára – magyarázta a nuncius. – De mint ahogyan a kereszténység elterjedt és átalakította az 1. és 2. évezred világát, úgy ugyanezt megteheti a 3. évezredben is. Nem szabad elfelejtenünk, hogy az Úr a legerősebb, akkor sem, ha gyöngeségünkben azt gondoljuk, sosem győzhetünk. Biztosan győzni fogunk, mert a legerősebb, Jézus van bennünk.
A homília után Wettstein János előbb angolul, majd magyarul hirdette ki: a Szuverén Máltai Lovagrend nagymestere, Fra’ John Dunlap és a rend tanácsa engedélyezte Michael W. Banach érsek felvételét a rend harmadik osztályába nagykeresztes tiszteletbeli konventuális káplánként.
Miután mindenki felállt, Martos Levente Balázs megáldotta a rendi jelvényt, a keresztet.
„Isten, a mi mennyei Atyánk Fia szenvedése, halála és feltámadása által a kereszt számunkra az élet jele lett – mondta angolul, és áldást kért a kereszt viselőjére is, hogy megtapasztalja, az Úr igája édes, az ő terhe könnyű.
„Ez a kereszt mindig emlékeztessen a hitre, legyen előmozdítója a jócselekedeteknek, segítsen az üdvösségre, adjon enyhülést, és legyen védelem minden gonoszság ellen.”
Szabadhegÿ Kristóf angolul vezette az avatási szertartást. Michael W. Banach fogadalmat tett, majd az elnöktől megkapta a mellkeresztet, és békecsókot váltottak.
A jelenlevők tapssal köszöntötték az új konventuális káplánt.
A szentáldozás után a jelenlévők közösen elmondták a rendi imát, a szentmise után pedig fogadáson köszöntötték új káplánjukat, aki megindultan adott hálát azért, hogy befogadták a közösségükbe. Michael W. Banachot többen köszöntötték és méltatták a rendi ünnepen.
Fotó: Merényi Zita
Vámossy Erzsébet/Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »