Miből fog élni Harry és Meghan, a királyi „lázadók”? Mutatjuk, mekkora vagyonuk van

A 35 éves Harry herceg és felesége, a 38 éves Meghan hercegnő lemondtak a királyi család tagjaként őket megillető jogokról és kötelességekről. Önállósodni akarnak és saját, független jövedelemforrást találni maguknak.

Hogyan finanszírozta eddigi királyi életét Sussex hercege és felesége? Kordában kell-e majd tartaniuk költekezésüket a brit királyi családból való távozás után? Miből fognak élni? Rengeteg sürgős válaszra váró kérdés merült fel azzal kapcsolatban, hogy a fiatal pár úgy döntött, nem kíván állandó reflektorfényben élni.

Harry herceg egészen idáig évi 2 millió eurós apanázst kapott a Szuverén Alapból (Sovereign Fond). Ebben az alapban vannak összpontosítva a királyi család kötelességeinek finanszírozására és a paloták fenntartására szolgáló állami költségvetési juttatások.

Ebbe a „fazékba” mindenki, aki az Egyesült Királyságban adót fizet, beleteszi a maga hozzájárulását. Ez a szép kis summa ezentúl már nem fogja megilletni Harryéket.

Harry és Meghan hivatalos weboldalán viszont az szerepel, hogy, hogy a kormányalapból kifizetett juttatás csupán összbevételeik 5 százalékát alkotja és ezen keresztül fizették többek között alkalmazottaikat is.

Harry összvagyonának értékét 35 millió euróra becsülik, ebből 12,5 millió az édesanyjuk, Diana hercegnő fiai számára létrehozott vagyonkezelői alapból származik. A Forbes magazin szerint ebből az alapból évente 520 ezer eurós jövedelem származik. Harrynek vannak még megtakarításai azokból az időkből is, amikor a hadseregben szolgált. Az Air Force-ban tíz évet töltött el és kétszer volt afganisztáni kiküldetésben. Kapitányi rangot szerzett és évente körülbelül 50 ezer eurót keresett.

Meghan, az egykori színésznő sem éppen Hamupipőke.

A Briliáns elmék című sorozat minden egyes epizódjáért 45 ezer eurót kasszírozott, ami évi 10 résszel számolva csaknem félmillió eurót tesz ki. Ezen kívül hollywoodi karrierje során reklámfilmekben is szerepelt, s ebből is származott bevétele.

Lázadása ellenére Harry még mindig számolhat az apja, Charles herceg által vezetett cornwalli hercegségből származó jövedelemre.

A hercegség hatalmas vagyonnal és több ezer bérleménnyel rendelkezik, amiből évi 23 milliós jövedelem származik. Ennek egy részét Charles nemcsak az alkalmazottai, hanem Harry és William közt is szétosztja. Hogy ebből mennyit kap az ifjabb herceg, nem tudni.

A Sussex hercege címet II. Erzsébet királynő adományozta Harrynek 2018 májusában, az esküvője alkalmából. Harry és Meghan címeiket meg akarják tartani annak ellenére is, hogy nem kívánnak részt vállalni a királyi kötelességekből.

Hírdetés

Anyagi függetlenségükre vonatkozó terveik ugyanis szorosan kapcsolódnak a Sussex névhez. Még 2019-ben bejegyeztették Angliában és Wales-ben a Sussex Royal márkanevet.

A védjegy csaknem 1000 féle árura és szolgáltatásra érvényes – a tanácsadástól kezdve a könyv-, naptár- és plakáteladásig. Az árucikkek közt nadrágok, kalapok, pizsamák, cipők és zoknik is szerepelnek. Lehet, hogy idővel királyi divatvonal jön létre? Ez már csak a királynőtől, valamint Charles és William hercegtől függ.

Már a nagy bejelentés előtt is sokan sürgették, hogy a hercegi pár mondjon le rangjairól és az ezzel összefüggő privilégiumairól. Miután pedig felfedték merész elképzeléseiket a jövőjükkel kapcsolatban, az instagramon ezrek kezdték el követelni, hogy azonnal fosszák meg őket címeiktől. Az uralkodó ezeket a hangokat nem hagyhatja figyelmen kívül – végül is az a célja, hogy egyben tartsa a monarchiát.

Alapvetően nem. Nem érdeke a koronának (és az embereknek), hogy a királyi család tagjai különleges helyzetüket anyagi gyarapodásra használják. Harry és William sokszor viccesen úgy beszélnek családjukról, mint egy vállalatról.

Még, ha furán hangzik is, a brit királyi „dolgozóknak” királyi módon, de meg kell dolgozniuk a pénzükért.

A paloták és kastélyok karbantartása sokba kerül és az uralkodói családhoz tartozók is pénzt kapnak a kormánytól hatalmas birtokaik és életstílusuk fenntartására – vagyis az adófizetők pénzéből élnek. Cserébe reprezentatív és karitatív kötelezettségeik vannak. Így szól az egyezség.

Igen. Még akkor is, ha Harrynek és Meghannak le kellene mondania a rangjáról, Harry és Archie a brit utódlás része marad. A rangoknak ehhez nincs semmi közük, a trónöröklés a vérvonal eredménye.

Ez jól látszik azon is, hogy amikor Archie megszületett, bár szülei döntése értelmében királyi rangot nem kapott, mégis ő a hetedik a rangsorban a trón várományosai között.

Harry és Meghan védelmét eddig az állami alapból oldották meg. Mostanra viszont felmerült a nagy kérdés, ezentúl ki fogja fizetni a párt őrző testőröket, a biztonsági szolgálatot? Főleg annak fényében, hogy az év jó részét Észak-Amerikában akarják eltölteni, ez pedig magántartózkodásnak minősül, semmi köze sincs a királyság reprezentálásához.

Nem csip-csup összegekről van szó, hiszen Frogmore Cottage birtokukon is évi 800 ezer euróba kerül biztonságuk biztosítása.

Ezek a költségek a jövőben csak emelkedni fognak. Harryék többet fognak költeni a repülőgépes utazásra és az új otthonuk kialakítására is, amit Kanadában terveznek.

A Frogmore Cottage birtok felújítására az adófizetők pénzéből elköltött, csillagászatinak számító 2,7 millió euró sokaknál kiütötte a biztosítékot, és a fiatal pár sokat veszített népszerűségéből. A modernizálás során egyáltalán nem spóroltak a luxussal!

Bár Meghan eleinte igencsak közkedvelt volt, szinte istenítették, a monarchiapártiak körében hamar lebukott a csillaga. Egykori bizalmasa is azt mondta róla: „Hirtelen már csak a színésznőt láttam, aki megérezte a társadalmi ranglétrán való felkapaszkodás esélyét”.

Harry már régebben le akarta magáról dobni a királyi „béklyót”. 2017-ben bevallotta, senki sem akar király lenni a családjukból és elárulta azt is, volt olyan időszak, amikor ki akart „tántorogni” a királyi családból és le akart mondani rangjáról. Csakis a nagymamája iránt érzett elkötelezettsége akadályozta meg ebben. Harrynek sokat segített, hogy a seregben szolgált, de ezt a misszióját 2007-ben, amikor a sajtó kiszagolta, hogy Afganisztánban van fel kellett adnia.

A legtöbb kritika akkor zúdult rá, amikor alattvalói nem láthatták, hogyan keresztelik meg a kis Archiet a Windsorban. Szakítva a hagyományokkal ugyanis csak néhány kép erejéig osztották meg a nyilvánossággal a nagy eseményt.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »