A szennyezett levegő köztudottan árt az egészségnek. A sok káros anyag közül az egyik a nitrogén-dioxid. A Lancet Planetary Health tudományos lapban jelent meg egy tanulmány arról, hogy ez az anyag milyen nagy szerepet játszik a gyerekkori asztma kialakulásában.
Vajon honnan jut a levegőbe az annál nehezebb, vörösesbarna színű, vízben jól oldódó gáz, a nitrogén-dioxid? Például a régi dízeles járművekből és a gyárkéményekből. A 2022-es év első napján közzétett, tíz szerző jegyezte tanulmány arra világít rá, hogy a 2019-ben világszerte beazonosított 1,85 millió gyermekkori asztma a nitrogén-dioxiddal függ össze. A washingtoni George Washington Egyetemen dolgozó Susan Anenberg és munkatársai szerint az asztmás gyerekek kétharmada városokban él. 2000 és 2019 között a nitrogéndioxidkoncentráció átlaga a városokban 10,6 ppm, a vidéken pedig 4,2 ppm volt (a ppm a vizsgált egész milliomodrészét jelenti). A váro-sokban 100 000 főre 156 olyan asztmás eset jutott, amelyet a nitrogén-dioxid váltott ki, míg vidéken 40. Rámutatnak: a városokban a korábbiakhoz képest néhány százalékos javulás, viszont az alacsony és közepes jövedelmű országokban, Dél-Ázsiában, Afrika szubszaharai részén, Észak-Afrikában és a Közel-Keleten emelkedés tapasztalható.
Ugyancsak a Lancet Planetary Health közölt egy másik tanulmányt. Eszerint a városi lakosok 86%-át, vagyis 2,5 milliárd embert túlságosan sok, 2,5 mikrométernél kisebb átmérőjű porszemcsék érik. Tudni kell: az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) 2005-ben még az volt a véleménye, hogy az ember addig bírja gond nélkül elviselni ezeket a porszemcséket, míg azok mennyisége köbméterenként nem haladja meg a 10 mikrogrammot (a WHO 2021-ben frissített irányelve már csupán 5 mikrogrammról szól). Ezek a parányi szemcsék különféle betegségeket váltanak ki. Növelik a szív- és érrendszeri betegségek, a tüdőrák és az alsó légúti fertőzések okozta korai halálozás kockázatát. Azért veszélyesek, mert belélegezve eljutnak a tüdő léghólyagocskáiba. E részecskék egy része szintén égési termékekből származik.
A két tanulmány rávilágít, hogy sürgősen javítani kell a városi levegő minőségét és csökkenteni a szennyezés kockázatát, különösen a gyerekek és az idősek érdekében. Meg kell jegyezni, hogy a Covid19-világjárvány 2020-as korlátozásai hatására az Egyesült Államokban a nitrogén-dioxid koncentrációja a városokban meredeken csökkent; de aránytalanul magasabb maradt ott, ahol több színes bőrű lakos élt.
Több szakember rámutat arra, hogy ha csökken a légszennyező anyagok mennyisége, belátható időn belül nemcsak az újonnan azonosított gyerekkori asztmás esetek, hanem más betegségek száma is csökken. Igazán tartós eredményt azzal lehetne elérni, ha korlátoznák a járművek használatát, és helyette biztosítanák az új típusú és olcsó közlekedési módokat.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »