A zsibbadás általában olyan érzés, mintha sok apró tűvel szurkálnák a bőrünket, esetleg hangyák szaladgálnának rajta. A test bármely pontján jelentkezhet, de leggyakrabban a végtagokon tapasztalhatjuk meg (láb, kéz, ujjak).
Kialakulhat hirtelen, teljesen ártalmatlanul, és magától elmúlik néhány perc alatt, ütés (pl.: könyök beütése esetén megnyomjuk az itt futó ideget) vagy átmeneti véráramlás-zavar (például elnyomjuk a kezünket alvás közben) esetén.
Ha a zsibbadás hosszabb ideig fennáll, keressük fel háziorvosunkat, hogy kiderítse, milyen okok állhatnak a háttérben. A zsibbadás igen gyakori panasz, azonban néha nehéz elmagyaráznunk, mit is érzünk pontosan. Fontos azonban minél konkrétabban meghatározni kezelőorvosunknak, hol, mennyi ideig éreztünk zsibbadást, és mikor jelentkezett ez a tünet, hiszen ez fontos támpontot jelenthet.
Okai:
A tartós, rendszeresen jelentkező zsibbadást mindenképp ki kell vizsgálni, hiszen ez nem egy konkrét betegség jellemző tünete, így a kivizsgálás is nagyon egyéni. A háziorvos először is személyes kérdéseket fog feltenni (családi kórtörténet, trauma, előző beavatkozások), majd kérhet vérvizsgálatot, laborvizsgálatot, szakorvosi vizsgálatot.
Mit tehet a zsibbadás megelőzéséért?
Ha bebizonyosodott, hogy a zsibbadást nem betegség okozza, változtasson életmódján.
• Fogyasszon rendszeresen vitaminokat: vas, magnézium, folsav, B-vitamin.
• Táplálkozzon változatosan és egészségesen.
• Sportoljon!
• Kerülje a stresszt!
Ha gyógyszert szedünk, egyeztessünk a kezelőorvosunkkal, hiszen előfordulhat, hogy az adott készítmény mellékhatásaként jelentkezik a tünet.
A gyakran jelentkező, megmagyarázhatatlan zsibbadást ne hagyjuk figyelmen kívül, hiszen ez a tünet az érzőidegek visszajelzése.
Útmutató
• A zsibbadás érzése annyira általános, hogy szinte mindenki tapasztalta már életében.
• A zsibbadás általában olyan érzés, mintha sok apró tűvel szurkálnák a bőrünket, esetleg hangyák szaladgálnának rajta.
• Ha azonban a zsibbadás hos?szabb ideig fennáll, javasolt felkeresni a háziorvost, hogy milyen okok állhatnak a háttérben.
• Ha bebizonyosodott, hogy a zsibbadást nem betegség okozza, változtassunk életmódunkon.
(doktorgo)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »