Mezőhegyi Gyula: Facebook-üzenetért börtön Magyarországon?

Mezőhegyi Gyula: Facebook-üzenetért börtön Magyarországon?

Még kimondani is abszurd, de 55 ember ellen emelhetnek vádat Facebook-üzenetek miatt. A történtek egyes részletei ugyan nemrég láttak napvilágot, szálai azonban egy sokkal régebbi ügyhöz kapcsolódnak. Közel három és fél éve zajlik a Tolvajkergetők nevű önkéntes civil bűnüldöző szervezet elleni hatósági eljárás, mely a közelmúltban nem várt fordulatot vett.

A Tolvajkergetők nevű szervezet 2011-ben jött létre, azzal a céllal, hogy GPS jeladóval felszerelt csali-kerékpárok kihelyezésével biciklitolvajokat buktassanak le. A csapat tagjai – fejlett technikai nyomkövető eszközeik segítségével – felkutatták, és rendőrkézre is juttatták a tolvajokat. 2015 áprilisában azonban az egyik bevetésük balul sikerült. Miközben a rendőri intézkedésre várakoztak, a tetten ért tolvajjal szóváltásba keveredtek, ami végül tettlegességig fajult. Az incidens után a Tolvajkergetők négy tagját előállították, a szervezet vezetőjét, Polgár „Tomcat” Tamást pedig fél évre előzetes letartóztatásba helyezték.

Tárgyalótermi csiga offenzíva

A Tolvajkergetők négy tagja elleni per tárgyalása még magyar viszonyok közt is elképesztően sokára, 2017 januárjának elején kezdődött meg. A vád eredetileg súlyos testi sértés és csoportosan elkövetett önbíráskodás kísérlete volt, ami időközben – Polgár Tamás esetében – életveszélyt okozó súlyos testi sértésre és önbíráskodás kísérletére módosult. A négy vádlott közül eredetileg háromra kért letöltendő szabadságvesztést az ügyészség, azonban évekkel később úgy döntöttek, hogy negyedik társuknak is börtönben lenne a helye – annak ellenére, hogy az események nagy részénél ott sem volt, mert a rendőrséget próbálta a helyszínre hívni, hasztalan dörömbölve a kihalt rendőrőrs ajtaján.

Az ügy pikantériája, hogy még 2016 novemberében a katonai bíróság jogerősen elítélte azt a tevékenységirányító rendőrtisztet, aki a verekedés előtt fogadta ugyan Polgárék segélyhívását, de rossz helyre küldte a járőrt, akit azután intézkedés nélkül vissza is hívott. A bíró az ítélet indoklásában kifejtette, hogy a verekedés megelőzhető lett volna, ha az intézkedés nem marad el. Időközben a tetten ért tolvajt jogerősen el is ítélték a kerékpár ellopása miatt. Ennek ellenére az ügyészség mindmáig azt sugallja, hogy a vádlottak találomra kapták el őt az utcán, és azért verték meg, mert nem tudott válaszolni a kerékpárral kapcsolatos kérdésekre.

Másfél év telt el az első tárgyalás óta, a büntetőper pedig még mindig csak első fokon zajlik a Budapest Környéki Törvényszéken, annak ellenére, hogy a tárgyalást már berekesztették, sőt 2018. május 14-én sor került a perbeszédekre is. Dr. F. Orsolya ügyésznő 7 év letöltendő börtönbüntetést kért Polgár Tamásra, míg a másod-, harmad-, és negyedrendű vádlottakra már csak felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását indítványozta, azzal az indokolással, hogy Polgár Tamásra nem vonatkozik az időmúlás, mint enyhítő körülmény.

Talán a frusztráció vezette az ügyészséget, hiszen Polgár Tamás már az első tárgyaláson sem jelent meg, ezért először országos, majd európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene. Polgár a Tolvajkergetők YouTube csatornáján rendszeresen tesz közzé video-üzeneteket, melyekben a tárgyalás eseményeit kommentálja. A legutóbbi üzenetből kiderül, hogy Peruban tartózkodik, “vagy nem”, ahogyan ő maga fogalmazott. Tény azonban, hogy nemrég onnan küldött képeslapot az ügyészségnek.

Vox Populi

A 2018. május 28-án feltöltött videóban Polgár többek közt kommentálta az utolsó tárgyalást, majd bemutatta Dr. F. ügyésznő nyilvános Facebook oldalát, az ott található képekkel együtt. Egy történetet is elmesélt, mely szerint az ügyésznő Facebook ismerősei közt megtalálta egy régi barátját, aki „egy nagyon beképzelt, mindenkit lenéző csajnak” írta le Fialkát, aki „kézzel-lábbal pedálozik, hogy lerombolja mások életét”. Polgár a végén hozzáteszi:

Hírdetés

„Ha valaki netán üzenetet írna Facebookon F. Orsolyának, tartok tőle, hogy hisztériás rohamot fog kapni, hiszen nyilvánvalóan számára az ügyészi hivatás gyakorlásába nem fér bele a nyilvánosság általi ellenőrizhetőség. Biztos vagyok benne, hogy a következő tárgyaláson ordenáré üvöltözést fog csapni.” (Polgár Tamás)

Polgár Tamás hozzátette még, hogy a videó nézői csak akkor írjanak az ügyésznőnek, ha pontosan ezt szeretnék elérni.

Hetekig semmi sem történt. Néhány nappal ezelőtt azonban, egy névtelenségbe burkolózó személy a már említett videó alá írt megjegyzésében közölte, hogy a rendőrök házkutatást tartottak nála, majd lefoglalták a telefonját és a számítógépét. Az indoklás szerint Dr. F. Orsolya feljelentette őt és még vagy 55 embert becsületsértésért és zaklatásért, amiért azok üzenetet mertek neki írni. Néhány nappal később az „Igazságot a Tolvajkergetőknek” nevű Facebook oldalon több bejegyzés is napvilágot látott a szóban forgó esettel kapcsolatban. Hogy pontos képet kaphassunk az ügyről, megkerestük az említett oldal üzemeltetőit, akik készségesen álltak rendelkezésünkre, és megosztottak velünk minden információt.

Tomcat és a Tolvajkergetők pár tagja egy kiképzés során / Fotó: A Tolvajkergetők facebook oldala.

Salem – Reloaded

Az oldal adminisztrátorai szerint az egyik feljelentett férfinak a teljes ügyiratot elküldte a nyomozó hatóság, benne az ügyésznő tanúvallomásával, a házkutatási jegyzőkönyvekkel, a gyanúsított kihallgatásokkal, és az összes üzenet tételes leiratával. Nem mellékesen megjegyzendő, hogy az ügy minden érintettjének jogában áll ugyan betekintést nyernie a jegyzőkönyvekbe, de azokat a szakhatóság oldalanként 100 forintos okmánybélyeg befizetésével, kizárólag nyomtatott állapotban adhatja át személyesen az érintettnek.

Az iratok alapján eddig valóban kilenc ember ellen indítottak eljárást becsületsértés, zaklatás, valamint személyes adattal való visszaélés vádjával. Elképzelhető, hogy több üzenetküldő ellen is történt már hatósági intézkedés. Dr. F. Orsolya ügyésznő állítása szerint „feltörték a Facebook oldalát”, és szerinte az üzenetekből az derül ki, hogy “életellenes bűncselekményt készülnek elkövetni a sérelmére”. Ugyan a nyomozás nem a mi feladatunk, de a Polgár Tamás által közreadott videóban jól látható, hogy az ügyésznő Facebook adatlapján az üzenetküldési gomb aktív, így bárki egy gombnyomással kapcsolatba kerülhetett vele. Ehhez semmilyen bűncselekmény (pl. az oldal feltörése) elkövetésére nem volt szükség.

A nyomozati iratokban csatolmányként megtekinthető üzenetek tartalma meglehetősen vegyes: az ügyésznő munkájára vonatkozó visszafogott kritikától kezdve, a szexuális töltetű szidalmakon át, egészen a testi erőszakkal való fenyegetésig terjednek. Bár utóbbiakból igen kevés volt. A komolyabb fenyegetések miatti aggodalmat ugyan mi is megértjük, de azt is meg kell jegyeznünk, hogy az Alkotmánybíróság határozata szerint az ügyész is közszereplőnek minősül, így a munkája kapcsán kapott súlyosabb kritikákat is el kell viselnie. Így furcsának tűnik, hogy az ügyészség miért érzi szükségesnek házkutatás lefolytatását, és büntetőeljárás megindítását egy-egy olyan üzenetért, mint: „Esetleg randi? Szeretem a hisztis csajokat!”, vagy „A butaság akkor válik veszélyessé, ha hatalommal és szorgalommal párosul”. Az üzenetküldők közt számos 18 éven aluli fiatal is található, akik az eset miatt valószínűleg komolyabb retorzióra is számíthatnak, hiszen sokkal kisebb kihágásokért is el szoktak tanácsolni diákokat a tanintézményekből. Az eljárás alá vontak egy kivételtől eltekintve mind 22 éven aluliak.

Végigjátszás

Egy később közreadott videóban Polgár azt állítja, hogy több gyanúsított is úgy kapott idézést, hogy abban nem szerepelt, hogy mivel gyanúsítják őket, vagy teljesen mást írtak az idézésbe. Polgár szerint egyes hivatali dokumentumokon becsületsértés helyett önbíráskodás és súlyos testi sértés volt feltüntetve, s csak a tanúkihallgatáson közölték a valós tényállást. Mivel Polgárt ebben az ügyben felbujtással gyanúsítják, azt tervezi, hogy a többi gyanúsítottal együtt az Európai Emberjogi Bírósághoz fordul. Polgár Tamás álláspontja a történteket illetően az, hogy a rendőrség eljárása súlyosan sérti a szólásszabadság jogát, a magánszférához való jogot, és a tisztességes eljáráshoz való jogot is.

Az ügy várhatóan komolyabb hullámokat fog vetni, hiszen hazánkban példa nélküli esetről van szó. Mindezek alapján joggal vetődhet fel a kérdés: vajon, ha egy átlagos állampolgárt ér hasonló kellemetlenség a Facebook használata közben, az ügyészség akkor is hasonló vehemenciával rúgja rá az ajtót az elkövetőre? A választ sajnos (vagy szerencsére) nem tudjuk, de úgy látszik nem csak a bíróságokon, hanem az ügyészség egyes rejtett zugaiban is bőven megtalálható még a jól ismert bolsevik tempó.

The post Mezőhegyi Gyula: Facebook-üzenetért börtön Magyarországon? appeared first on PolgárPortál.


Forrás:polgarportal.hu
Tovább a cikkre »