Meseelőadás a Beregszászi Magyar Színházban

Meseelőadás a Beregszászi Magyar Színházban

Különleges élménynek lehettek részesei mindazok, akik október 13-án részt vettek a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház négy tehetséges színésze – Gál Natália, Vass Magdolna, Rajkó Balázs, Sőtér István – által előadott, Gyevi-Bíró Eszter rendezésében színre vitt meseelőadáson. Én magam is újra gyermekkoromban éreztem magam, amikor is minden kezünkbe kerülő tárgyat megszemélyesítettünk: a seprűn volt a ló, a kukoricabajusz a királylány aranyhaja, a levele meg a szoknyája, a dióból, gesztenyéből, krumpliból készült bábok alkották mesevilágunk figuráit. A mostani játékban pedig festett kavicsok, dobozok, textilek jelenítettek meg különböző birodalmakat.

A királykisasszony, akinek nem volt birodalma. Fotó: Kovács Erzsébet

A szerző felvétele.

A Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház társulatának maroknyi csapata ezúttal Ursula Jones „A királykisasszony, akinek nem volt birodalma” című bölcs és szellemes meséjét dolgozta fel. Úgy, hogy az alkalmas legyen kisebb terekben, akár óvóhelyeken történő bemutatásra is, ha az előadás során megszólalnának a légvédelmi szirénák. A premierre érkezett gyerekek itt nem csupán szemlélői, de maguk is alkotói voltak az előadásnak, hisz a színészekkel együtt építették fel a képzelt birodalmakat a Zsell Diána által festett kövekből, díszletekből.

A történetben találkozunk királyfikkal, pónilovakkal, úri kisasszonyokkal, udvari bolonddal, van itt ármány és szerelem, és együtt izgulhatjuk végig – sorsközösséget érezve vele –, hogy a kedves, szerény királykisasszony sok-sok bolyongás, mindenünnen kitagadás után végül hogyan találja meg a birodalmát: imitt, amott, mindenütt… Közben ráébresztenek a jelenetek arra, hogy nem mind arany, ami fénylik – ami meg nem fénylik, lehet, hogy az.

Hírdetés

Csodálatos perceket éltek át itt gyerekek, felnőttek egyaránt. Manapság ritkán tapasztalható felhőtlen kacagással telt meg az előadóterem. Mint ahogy az igazgató fogalmazott: a színház ismét megmutatta erejét, hiszen a premier során is megtapasztalhattuk, hogy a háborús helyzet, a sorozatos légiriadók ellenére is tud valami szépet, lelket simogatót nyújtani.

Az előadást követően a sajtónak nyilatkozva Sin Edina elmondta, hogy nagy dilemmát okozott, mivel is tudnának ebben a háborús időben örömet szerezni a közönségnek. Felmérve a helyzetet és az igényeket, úgy döntöttek, hogy elsősorban a gyerekeket szólítják meg, hisz ők jelentik a jövőt, ők a kárpátaljai magyarság reménysugarai.

Úgy gondoljuk, ebben a nehéz időben a szívükhöz, a lelkükhöz kell szólni. Ezúttal Ursula Jones A királykisasszony, akinek nem volt birodalma című művére esett a választás, amit Gyevi-Bíró Eszter rendező vezetésével a tárgyszínház eszközeivel dolgoztak fel színészeink. Itt a tárgyak jelként funkcionálnak – mondta a beregszászi színház igazgatója. – Egy példaértékű összefogás eredményeként jött létre ez az előadás, hisz budapesti a rendező, külföldi a szerző, és az Örkény István Szerzői Jogdíj hagyatékának gondozói hozzájárultak ahhoz, hogy az általuk felajánlott összegből meseelőadást hozzunk létre a kárpátaljai magyar gyerekek számára. Bízunk benne, hogy ezt az előadást a közeljövőben Kárpátalja több magyar tannyelvű iskolájába is el tudjuk vinni Ung-vidéktől Bereg és Ugocsa megyén át egészen a Felső-Tisza-vidékig. Körülbelül húsz előadást tervezünk. Természetesen a távoktatás függvénye az, hogy meg tudjuk-e ezeket valósítani. De mindenképpen azt az üzenetet szerettük volna átadni, hogy a beregszászi magyar színház működik, dolgozunk és tervezünk, mondta Sin Edina.

Természetesen a felnőttekről sem feledkezik meg a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház társulata. Mint megtudtuk, november folyamán Beregszászban szeretnék bemutatni a „Háztűznéző” című előadásukat Vidnyánszky Attila rendezésében. Emellett Petőfi, Vörösmarty, Csokonai és Kölcsey Ferenc alkotásai alapján versszínházi előadással készülnek a Petőfi-emlékévre, amit jövő év első felében terveznek bemutatni ugyancsak Gyevi-Bíró Eszter rendezésében.

Kovács Erzsébet 


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »