„Nem csak bizonyos emberek életben maradásáról van szó, hanem arról, hogy mindenki számára emberhez méltó életet tudjunk biztosítani. Még soha nem látott globális léptékű intézkedésekre van szükség” – húzta alá a koreai politikus.
A főtitkár kiemelt feladatnak minősítette a konfliktusövezetekben a polgári lakosság és az emberi jogok védelmét. Ban szorosabb együttműködésre kérte a humanitárius szervezeteket, valamint arra szólította fel a világ vezetőit, hogy osszák meg a krízisek okozta terheket.
Recep Tayyip Erdogan török elnök az ENSZ Biztonsági Tanácsának 5 állandó tagállamára utalva kritikus hangon fogalmazott. Min mondta: határozott, gyors, átlátható és elszámoltatható ENSZ-re van szükség.
„Mindig hangoztatjuk, hogy a világ ötnél több országból áll. Az ENSZ eredeti célja az volt, hogy megóvja az emberiséget a pusztulástól. A szervezet történetének több mint 70 éve azonban pont ezen a területen sikertelenséget mutat, amiért elsősorban a Biztonsági Tanácsot terheli a felelősség” – szögezte le a török elnök., aki szerint ez a szíriai konfliktus kitörése óta is tisztán látható.
„Az emberiség sorsát nem lehet öt ország politikai érdekei alapján eldönteni. Ezt sem az ész, sem a lélek nem fogadja el. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának reformra van szüksége, hogy tükrözze a regionális és kulturális viszonyokat” – húzta alá Recep Tayyip Erdogan.
Az isztambuli az ENSZ történetének első világszintű humanitárius csúcstalálkozója.
Bírálta a szabadságjogok betartásával kapcsolatos török kormányzati magatartást is Angela Merkel német kancellár Recep Tayyip Erdogan török államfővel lezajlott hétfő délutáni isztambuli találkozóján.
A találkozó után Merkel elmondta: minden kétséget kizáróan egyértelművé tette, hogy a török parlamenti képviselők mentelmi jogának eltörlése”mély aggodalomra ad okot számára”.
A német kancellár emellett kiállt olyan értékek mellett, mint a független igazságszolgáltatás és sajtószabadság, valamint az erős parlament.
A török parlament múlt pénteken elfogadta a képviselők mentelmi jogának eltörléséről szóló alkotmánymódosító javaslatot.
A humanitárius válsághelyzetek kezelésével foglalkozó ENSZ-konferencia keretében folytatott beszélgetést Merkel úgy összegezte, hogy az általa felvetett kérdéseket nem sikerült telhjes mértékben tisztázni.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »