Mérgező gyermekjátékoktól a halálos tapétákig – a viktoriánus otthonok öt rejtőzködő gyilkosa

Mérgező gyermekjátékoktól a halálos tapétákig – a viktoriánus otthonok öt rejtőzködő gyilkosa

Nagy-Britanniában a viktoriánus korszakban megfigyelhető tudományos fejlődés az otthonokban is éreztette hatását. Egyre-másra jelentek meg az élet valamely szegmensét megkönnyítő, kényelmet kínáló, vagy egyszerűen csak a ház tetszetősebbé tételéhez hozzájáruló termékek, amelyek azonban számos veszélyt is hordoztak magukban. Következzen öt tárgy a viktoriánus otthonok legkellemetlenebb kellékei közül. 

Az olaj- és gázlámpák megjelenése, valamint az ablakadók eltörlése azt eredményezte, hogy a viktoriánus kori középosztály mély, élénk színekkel dekorálhatta ki otthona falait (mivel azokat immár láthatta is). A briteken egyfajta tapétamánia lett úrrá. Míg 1834-ben mintegy egymillió tapétát adtak el, 1874-ben már 32 milliót. A korban különösen közkedveltnek számított a Scheele-zöld (más néven svédzöld vagy arzénzöld) nevű élénk színárnyalat, amelyet részszulfát ammónium-hidroxidos oldatát arzénsavval reagáltatva állítottak elő.

Hírdetés

Az arzén- és réztartalmú anyag ily módon mérgező lehetett, erről azonban csak kevés fogyasztónak volt tudomása. A Times becslése szerint a viktoriánus otthonokban összesen mintegy 100 négyzetmérföldnyi arzéntartalmú tapétát ragasztottak fel a falra.


Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »