Mérföldkőnek nevezhető megállapodást jött létre az EU és USA között

Mérföldkőnek nevezhető megállapodást jött létre az EU és USA között

Az Európai Unió és az Egyesült Államok egyetért abban, hogy nem szabad megismételni a korábbi pénzügyi válság során elkövetett hibákat, és nem szabad idő előtt lemondani a gazdaságot támogató intézkedésekről – közölte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kedden, Joe Biden amerikai elnökkel folytatott brüsszeli megbeszéléseket követően.

Ursula von der Leyen hangsúlyozta, az unió és az Egyesült Államok ugyanazt a megközelítést vallja, miszerint 2022-ben is fenn kell tartani a fiskális támogatást, a következő évekre való gazdasági felkészülés érdekében.

Elmondta, az acélra és alumíniumra kivetett amerikai büntető vámok esetében, amelyekre az EU ellenintézkedésekkel reagált, gyors megoldás nem volt lehetséges. A felek abban egyeztek meg, hogy több időt szánnak a kérdés megoldására, legkésőbb az év végéig. Megállapodtak azonban abban, hogy új kereskedelmi és technológiai tanácsot hoznak létre, amely közös normák meghatározásával megkönnyítheti meg a transzatlanti kereskedelmet – mondta.

Kína gazdasági megerősödésére utaló kérdésre válaszolva közölte: noha vannak együttműködési területek, ilyen az éghajlatváltozás elleni küzdelem, Kína mindenekelőtt gazdasági versenytárs, ezért eszközökre van szükség az egyenlő versenyfeltételek biztosításához. Kína tekintetében a legfőbb megosztó kérdést azonban az emberi jogok tiszteletben tartása jelenti – húzta alá. Kína nem vallja magáénak az európai értékeket – tette hozzá az uniós bizottság elnöke.

Hírdetés

Kijelentette azt is, hogy az Európai Unió és Oroszország kapcsolata továbbra is romlik. Az unió azt szeretné, hogy kiszámíthatóbb kapcsolatot tudjon kialakítani Moszkvával – mondta von der Leyen.

Charles Michel, az uniós tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke Biden és Vlagyimir Putyin orosz elnök szerdán, Genfben tervezett találkozójára utalva kijelentette: az EU teljes mértékben támogatta az Egyesült Állalmok elnökét. Az üzenet nagyon egyszerű: egységesek vagyunk – mondta.

Az EU és az Egyesült Államok tervezett együttműködésére vonatkozóan azt mondta, a tanácskozás során számos prioritást határoztak meg.

Hozzátette: a felek egyetértettek abban, hogy a koronavírus-járvány megállítása érdekében a kis és közepes jövedelmű országok vakcinával történő ellátására létrehozott COVAX program keretében, illetve az oltóanyagok adományozása és a gyártási kapacitás növelése révén a világ népességének kétharmadát 2022-ig be akarják oltani.

(MTI/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »