Higanyt, növényvédőszereket, lágyítóadalékokat és ritkaföldfémeket találtak francia szenátorok hajában egy huszonhat szocialista képviselőre kiterjedő, kedden közzétett vizsgálat során.
A törvényhozók 2022 júliusában adtak hajmintákat a tocSeek nevű független magánlaboratóriumnak, amely 1800 szerves szennyezőanyagra és 49 fémre vizsgálta azokat. A kutatást kezdeményező Angele Préville szenátor rámutatott: az eredmény figyelmeztetés mindenki számára.
Préville elkötelezett környezetvédő, és a műanyagszennyezés elleni küzdelem egyik francia élharcosa.
Az elemzés során a szenátorok 93 százalékának hajában bukkantak a mobiltelefonokban, számítógépekben és más elektronikai eszközökben használt ritkaföldfémekre, ami jóval magasabb a kontrollpopulációban talált aránynál. A tocSeek szerint ez az eltérés vélhetőleg a kommunikációs eszközök kiterjedt és rendszeres használatával magyarázható.
A fogászati amalgámokban és bizonyos halakban megtalálható higanyt minden szenátor hajmintájából kimutatták. A képviselők mindegyikének haja legalább egy növényvédőszerrel is szennyezett volt. Ezekből negyvenöt különböző terméket – gyomirtó-, gombaölő- és rovarölőszereket – azonosítottak, köztük egy Európában 2008-ban betiltott növényvédőt, a gerincesekre nézve is erősen mérgező karbofuránt. A szenátorok 69 százalékánál kimutatták a di-n-oktil-ftalát (DNOP) nevű lágyítószert, amelyet műanyagok rugalmasabbá tételéhez használnak.
A kutatásban részt vevő politikusok közül a szennyezések ellen legelszántabban küzdő Angele Préville hajmintájában találták a legkevesebb szennyezőanyagot.
„Egyértelmű, hogy életmódunk rányomja a bélyegét egészségünkre” – összegezte az eredményeket a szocialista frakció elnöke, Patrick Kanner, aki a vizsgált szenátorok egyike volt. Matthieu Davoli, a tocSeek csoport társalapítója szerint a ritkaföldfémek kivételével az eredmények összhangban vannak azzal, amit a lakosság körében tapasztalnak. Davoli úgy véli, mindez arra utal, hogy ismételten és rendszeresen ki vagyunk téve az élelmiszerekben és a kozmetikumokban, illetve a higiéniai termékekben található szennyezőanyagoknak.
Hangsúlyozta: a hosszútávú szennyezés hormonzavarhoz, illetve krónikus, autoimmun, neurodegeneratív és rákos megbetegedésekhez vezethet. A szenátorok szerint a közegészségügyi kérdéseket integrálni kell a környezetvédelmi politikába. Az eredmények „kérdéseket vetnek fel társadalmunk termelési és fogyasztási szokásaival kapcsolatban, amelyek végső soron új betegségeket hoznak létre” – hívta fel a figyelmet az egyik képviselő.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »