Mentorok lendületben – Vezekényen tartották a galántai mentorközpont első nagy módszertani napját

Mentorok lendületben – Vezekényen tartották a galántai mentorközpont első nagy módszertani napját

Megtartotta első, komplex módszertani napját a Galántai Regionális Mentorközpont a pozsonyvezekényi kisiskolában. Középpontba került a legorobotika, a differenciálás kérdése, valamint az idegennyelv oktatása digitális alkalmazások segítségével. A vezekényi kisiskola példaértékű oktatást folytat, előfutárként jár az innovatív oktatási módszerek alkalmazásában.

Az innovatívan, új és kreatív módszerekkel oktató vezekényi kisiskola adott otthont a Galántai Regionális Mentorközpont első, összefogó, komplex képzésének.

A képzést kétnyelvűen szervezték meg, így a mátyusföldi régió magyar és szlovák kisiskoláinak pedagógusai egyaránt értékesnek találták, közel negyven tanár érkezett, hogy tájékozódjon az új oktatási reformról, illetve az új digitális módszerek kreatív bevezetéséről.

Ez a képzés a tanárok számára szükséges aktualizációs képzések közé sorolható, az ilyen kategóriájú stúdiumokat kötelezően, évente kell elvégezniük a tanároknak a választott témákban.

A résztvevők közül mindenki díjazta, hogy a szlovák és magyar iskolák tanárai végre egy platformon találkozhatnak, és betekintést nyerhetnek egymás munkájába, hiszen gyakorlatilag ezek az intézmények elszigetelődnek egymástól az őket érintő gondok és a nyelvek különbözősége miatt.

Berta Tünde, a galántai központ igazgatója elárulta, a közös munkát, a workshopok szervezését hagyományteremtő szándékkal intézi a központ, szeretnék, ha a tanárok mernének közösen gondolkodni, és lehetőségük nyílna egymástól tanulni.

Hírdetés

A hat galántai központban dolgozó mentor közül öten tökéletesen beszélik a magyar nyelvet, négyen magyar iskolai közegből érkeztek, így pontosan, gyakorlatban látnak bele a tanárok mindennapjaiba, és átlátják a tanár-diák-szülő háromszögét is.

Radványi Adél, a mentorközpont egyik mentora, a nagyfödémesi alapiskola igazgatója elmondta, az első módszertani nap célja az volt, hogy összehozzák a kisiskolákat, hiszen ez az a réteg, amely kevésbé tud találkozni a régióban. A program végül olyan jól sikerült, hogy nem csak a mátyusföldi, de a csallóközi régióból is érkeztek érdeklődők. Ez is bizonyítja, hogy a központ tudott olyan értékes programot, rendezvényt kínálni, amely a távolabbi régiókat is megszólította, sőt a nagyiskolák, vagyis a teljes szervezettségű iskolák részéről is mutatkozott érdeklődés. Gyakorlatilag szerveztek már képzést iskolai nevelőknek, a mostani volt az első, amely a tágabb réteget – a tanárokat szólította meg.

Ha bevezetik a reformot, olyan digitális területek kerülnek majd be a mindennapokba, amelyekkel nekünk, tanároknak, időben meg kell tanulnunk mit kezdeni”

– magyarázta Radványi Adél, rámutatva arra, hogy a vezekényi kisiskola az élen jár az ilyen digitális tanításban, ezért tartották itt a módszertani napot.

Karácsony Ildikó, a vezekényiek igazgatója bemutatta a kisiskola működését, valamint beszélt a legorobotika területén elért világraszóló eredményeikről, hiszen a vezekényi kisiskolások nemrégiben a távoli Panamában vettek részt a robotika világversenyen. A robotikát a mindennapok oktatási területeibe is bevezetik – ezt bizonyítván az iskola asszisztense, Szabó Vivien a BeeBot robot használatával készített elő egy bemutató órát az intézmény legkisebbjeinek beavatkozásával.

A modern digitális eszköz segítségével a felvidéki szerző, Bíró Szabolcs A sárkány, aki nem akart elaludni című művét dolgozta fel. A gyerekek maguk programozták be a robotot, amely különböző állomásokon állt meg, olyan sorrendben, ahogy a mese cselekménye megkívánta. A megfigyelő pedagógusok szerint megható és örömteli volt látni, ahogy a gyerekek a BeeBot motiváló hatására játszva tanultak és szövegértettek, anélkül, hogy tudatosították volna a száraz tanulás tényét.

A délutáni órákban a tanárok megtekintették a vezekényi iskola robotika termét és részt vettek egy a differenciálást (egyénre szabott tanítási bánásmód) központba helyező workshopon, amelyet Lancz Mónika, speciálpedagógus és Kovács Erika, a jókai alapiskola igazhatója tartottak. Mindketten a galántai mentorközpont mentorai.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »