Az Eurostat 2010-es, legfrissebbnek számító adatai szerint Magyarországon a munkavállalók nagyjából 4 százalékát teszik ki azok, akiknek a fizetése minimálbér-szinten mozog. A szomszédban jobban teljesítenek, kivéve Szerbiát és Romániát.
A napi.hu szerint pedig az Áfeosz-Coop Szövetség úgy becsli, valamivel több mint egymillióan dolgoznak a kötelező legkisebb bérért, ide tartoznak azok is, akik a garantált bérminimumot kapják szakmájuk után. Ez alapján a 2017-re bejelentett 15 százalékos minimálbér-emelés mellett a szakmunkás bérminimum 25 százalékos növekedése lehet jelentős.
A minimálbér a november 22-i megállapodás alapján 15 százalékkal bruttó 127 650 forintra, a szakképzettek bérminimuma 25 százalékkal bruttó 161 250 forintra emelkedik jövőre.
A napi.hu összehasonlította a magyar adatokat a környező országokéval, s eszerint a bruttó minimálbér
– forint lesz 2017-ben, beleértve minden emelést.
Kitértek ugyanakkor arra is, hogy a magyar minimálbért nagyon magas adók terhelik, így a bruttó összegből nálunk többet vonnak le, mint máshol. Az adó- és járulékterhek tekintetében minden OECD-tagállamot előz Magyarország.
Azt írják, a vizsgált országok közül Szlovákia, Lengyelország, Csehország és Horvátország is előzi a magyar átlag- és medián jövedelmet is, így a kormány elsősorban ide kell felzárkózzon.
Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »