Megtalálhatták a Tejútrendszer peremét

Megtalálhatták a Tejútrendszer peremét

A szakértőknek meglehetősen nehéz dolguk van, amikor galaxisunk nagyságára próbálnak becslést adni, hiszen nem tudják kívülről vizsgálni a rendszert. A kutatók így a galaxis peremén található objektumokra támaszkodnak a számítások során – olvasható a National Geographic cikkében.

A Gaia űrtávcső adatain alapuló becslés alapján a Tejútrendszer nagyjából 26 ezer fényév széles. A problémát az jelenti, hogy a galaxis hatásai a korongján túl is észlelhetőek. Ezt az úgynevezett halót a számunkra láthatatlan sötét anyag alakítja ki. Mivel a sötét anyag közvetlenül nem mérhető, a csillagászok azt próbálják vizsgálni, hogy miként hat a látható objektumokra.

Alis Deason, a Durhami Egyetem munkatársa és kollégái azt akarták felmérni, hogy pontosan meddig mutatható ki a Tejútrendszer – írja a ScienceAlert. A csapat arra jutott, hogy a galaxis átmérője valójában 1,9 millió fényév lehet.

Hírdetés

A szakértők először olyan szimulációkat futtattak Tejútrendszer-tömegű galaxisokon, melyekkel a sötét anyag viselkedését elemezték. A kutatók kiemelten foglalkoztak szomszédunkkal, az Androméda-galaxissal.

A csapat a különböző szimulációk után modellezni tudta a Tejútrendszer sötétanyag-halóját. Deasonék arra jutottak, hogy a halón túl az objektumok, például a törpegalaxisok radiális sebessége jelentősen csökken. Ezt követően a modellezésből származó eredményeiket összevetették az adatbázisokkal, és egyezést találtak: az érintett objektumok valóban lelassulnak a kimutatott távolságon túl.

NG


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »