Megtalálhatták a neandervölgyiek egyik utolsó otthonát

Megtalálhatták a neandervölgyiek egyik utolsó otthonát

A kutatók kíváncsian várják, hogy mire bukkannak majd a gibraltári barlang újonnan azonosított kamrájában, számol be róla a National Geographic.

Egy új, gibraltári barlangkamra segíthet jobban megérteni a neandervölgyiek történetét. Az UNESCO világörökségi helyszínek közé tartozó Vanguard-barlangban lévő üreget nagyjából 40 ezer éve zárta el a felgyülemlő homok.

Clive Finlayson, a Gibraltári Nemzeti Múzeum igazgatója szerint mivel a kamra 40 ezer éve záródott el, feltételezhető, hogy ennél idősebb, és neandervölgyiek is megfordultak benne. Egykori rokonaink 200-40 ezer éve éltek Eurázsiában, egyik utolsó ismert otthonuk pedig a Gorham-barlangkomplexum, amelynek a Vanguard-barlang is a része. A lelőhelyen korábban számos, a neandervölgyiekhez köthető maradványt találtak.

Hírdetés

Finlayson és társai augusztusban vizsgálták a barlangot, amikor megtalálták az újabb üreget. A bejáraton bemászva egy 13 méter hosszú, függőcseppkővel teli kamrát fedeztek fel. Az üregben hiúzok, hiénák és keselyűk csontjaira, illetve egy tengeri kagyló héjára bukkantak, melyet a neandervölgyiek hordhattak be a barlangba.

A szakemberek izgatottan várják, hogy mit találnak majd a részletes feltárás során. A kamrától nem messze, négy évvel ezelőtt egy négyéves neandervölgyi tejfogát fedezték fel, a kutatók azt feltételezik, hogy a gyermek holttestét hiénák hozták a barlangba. Könnyen elképzelhető, hogy az új kamrában további leletekre bukkannak majd.

National Geographic


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »