Megszületett Nyitra megye átfogó támogatási szabályzata

Megszületett Nyitra megye átfogó támogatási szabályzata

Október 30-án, hétfőn zajlott a Nyitra Megyei Önkormányzat 7. képviselő-testületi ülése. A testületben megválasztottuk Mgr. Máčiková Monikát, az ógyallai Magnólia szociális intézmény igazgatójává. Eddig az intézmény igazgatóhelyettese volt, az igazgatói pályázaton egyedüliként vett részt. Tapasztalt, jó kezekbe kerül tehát az intézmény vezetése.

A megyei testület határozata alapján a megye három városban értékesíti feleslegessé váló ingatlanját, beépítésre váró telkét az SzK Egészségügyi Minisztériuma számára, amely Párkányban, Vágsellyén és Nagytapolcsányban kíván korszerű sürgősségi mentőállomást építeni eddigi megyei telken. Az előbbi két városban közel a megyei fenntartású rendelőintézethez.

Mintegy féléves előkészületek után végre megszületett a megye átfogó támogatási szabályzata, miután a megyei képviselő-testületben elfogadtuk az erről szóló, 9/2023 sz. általános érvényű rendeletet. E rendelet kilenc különböző támogatási sémát tartalmaz, melyek a rendelet hat különböző fejezetében vannak meghatározva. Miközben a megye hat korábbi támogatási sémát integrál az új rendeletbe: helyi fejlesztések és aktivitások települések számára (2023-ban jelent meg első ízben), kultúra, idegenforgalom, tömegsport-tevékenység, műemlékek védelme és felújítása, valamint a tanúsítvánnyal rendelkező idegenforgalmi létesítmények támogatása.

Ezek mellett három további támogatási séma az eredeti általános érvényű rendeletek alapján lesz jövőre meghirdetve, vagyis nem lett integrálva az új keretszabályzatba: a vidéki körzeti orvosi rendelők megnyitására szolgáló támogatási séma és a Leader-társulások, helyi akciócsoportok megyei támogatását megcélzó két támogatási séma.

Az új keretszabályozás 2024. január 1-én lép érvénybe, miközben az adott naptári évre szóló közös, minden támogatási sémára szóló pályázati felhívást a megyei hivatal köteles január 31-ig meghirdetni. A pályázatok kizárólag elektronikus úton lesznek benyújthatók, mint eddig. Egy pályázó a rendelet értelmében csupán egy támogatási sémára nyújthat be egy pályázatot, nem többet. Miközben érvényes, hogy a helyi fejlesztések és aktivitások települések számára című fejezet, támogatási séma keretében a pályázó község, város kombinálhatja a pályázatát (pl. kisléptékű beruházás, sporttevékenység és némi kultúra), miközben számos megcélzott lehetőség közül választhat. Ezek tételesen fel vannak sorolva a rendeletben és egy mai kiegészítő javaslattal életmentő, újraélesztő berendezés beszerzése is megpályázható lesz, mivel ennek felszerelése nyilvános helyre 2024-től minden település számára kötelező lesz.

Hírdetés

Vagyis számukra érvényes: sikeres pályázat után áthidaló pénzügyi forrást kell találniuk a megvalósításra, majd a pályázat lezárását és elszámolását követően a megye utólag fizeti ki a megyei támogatást. Ennek oka a következő: egy helyi önkormányzattól az előleget sikertelen vagy hibás megvalósítás esetén be tudja hajtani, míg egy számára viszonylag ismeretlen társadalmi szervezettől aligha. A megyei támogatás, előleg így viszonylag könnyen elveszhet.

Módosító indítványunk alapján a megyei támogatás legkisebb összege 300,-€ lesz. Továbbra is, hogy ne legyenek nevetséges összegű, akár 50,-€ összegű támogatások, mint 2016-ig. Javaslatunkra két területen, a kultúra és a tömegsport terén fennmarad az eddigi gyakorlat, hogy a megyei hivatalba érkezett pályázatokat az adott választási körzetben megválasztott megyei képviselők fogjuk első lépésben elbírálni. Minden további területen az az öt tagú pályázati bizottság, melyet a rendelet szabályoz. Ezeken felül a rendelet meghatározza az egyes fejezetek, támogatási sémák pénzügyi arányait, százalékban, kötelező érvénnyel.

Ez utóbbival óvatos lennék, mivel nem zárható ki, hogy Szlovákia gazdasága jövőre recesszióba fordul, ennek következtében stagnálhat, esetleg csökkenhet az SZJA-összbevétele, minek következtében a helyi és megyei önkormányzatok legfőbb bevétele, a részadó lecsökkenhet. Akkor viszont a megyék is komoly forráshiánnyal számolhatnak és egy sor támogatást vagy fejlesztést le kell csökkenteniük vagy megszüntetniük.

Végül: legyünk optimisták a tekintetben, hogy a megyei támogatások az eltervezett szinten lesznek jövőre folyósítva. Sikeres és eredményes Nyitra megyei pályázást kívánok minden kedves korábbi és új pályázónak 2024-ben!

(Farkas Iván, Nyitra megyei képviselő, a Szövetség képviselőcsoportjának elnöke /Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »