Pozsony Megye Önkormányzata minden évben elismerésben részesíti azokat a megye területén élő kivételes személyiségeket, akik valamilyen módon hozzájárultak a megye jó hírnevének terjesztéséhez, vagy akik a munkájukkal segítették a térség társadalmi, kulturális és gazdasági fejlődését.
A 2022-es év megyei díjainak ünnepélyes átadására idén június végén került sor a Pavol Országh Hviezdoslav Színház épületében, Pozsonyban. Ez alkalomból Strešňák Dagmar, a szenci Möggyes gyermek néptáncegyüttes vezetője is átvehette a megye elnökének emléklevelét.
Nagy köszönettel tartozom minden kedves szülőnek, azért, hogy ilyen módon is értékelik a munkámat, és azon keresztül a néptánc oktatását és annak népszerűsítését is
– fogalmazott lapunknak Strešňák Dagmar hozzátéve, külön köszönet jár a Möggyes táncosainak is, akik közül sokan több évig táncolnak a szenci néptánccsoportban, majd azt követően esetleg más, felnőtt néptánccsoportokban is.
És ez a mi munkánk lényege, megszerettetni a gyerekekkel a néptáncot, a népzenét, megértetni velük a viseletek valós értékét, s azt, hogy mindezt a tudást tovább is vigyék magukkal a későbbi életükbe
– fogalmazott a csoport vezetője.
Ez az elkötelezett munka azért is nagyon jelentős, mert ennek köszönhetően új gyermekgenerációkat tud a néptánc és a hagyományőrzés szépségeibe bevonni, és a gyerekek megtapasztalhatják őseink történelmileg fontos értékeit is.
Dagmar nyolcéves korától táncol, a somorjai gyermek néptáncegyüttesben, a Csaliban kezdte, onnan került a Csallóba, ahol gimnazista koráig táncolt, majd az Ifjú Szivek Táncegyüttesbe, a Csallóközi Néptáncegyüttesbe, végül pedig a Szőttesbe. A néptánc tehát életstílus a Strešňák családban, két gyermekük is ebben a szellemben nőtt fel.
A Möggyes megalakításának ötlete a második gyermekem megszületése után, 2009-ben pattant ki a fejemből.
A Szenci Molnár Albert Alapiskola mellett hoztuk létre a Möggyest – mondta Strešňák Dagmar hozzátéve, Szencen a néptáncnak addig nem nagyon volt hagyománya, az indulás ezért nem is volt egyszerű.
Mivel hat lány kevés volt a karikázóhoz, azt találtam ki, hogy megszólítom az anyukákat is. Az első koreográfiánk így a magyar karikázó és csárdás lett, amit a lányok az anyukákkal együtt táncoltak, nagy sikerrel itt, Szencen és a környező falvakban is
– mondta a tánccsoport vezetője.
Jövőre 15 éves lesz a Möggyes, terveiket ennek megfelelően nagyban meghatározza az évforduló.
Mindenképpen előrukkolunk egy új bemutatóval, reméljük, hogy ennek nem lesz semmi akadálya. Ehhez nagy segítség az is, hogy körülbelül egy-másfél éve szorosabban együttműködünk a Szőttes tánckarral. Kéthetente hordjuk fel a gyerekeket a Szőttes pozsonyi tánctermébe, ahol az ottani táncoktatók foglalkoznak velük. Főleg tánctechnikákat, ritmusgyakorlatokat, színpadi mozgást és térérzékelést tanítanak nekik, mivel ez a mi heti egy próbánkba nem fér bele
– mondta a csoport vezetője, aki szerint mindez láthatóan fejleszti a táncosaikat. Később pedig több gyerek is bekerül tőlük a Szőttes tánccsoportjába, mindez tehát egyfajta továbblépési perspektívát is ad nekik a későbbiek során.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »