Az elmúlt tízezer év egyik leghatalmasabb árvízének geológiai bizonyítékait találták meg Kínában kutatók. Az árvíz idejének pontos meghatározásához a kutatók radiokarbonos kormeghatározásnak vetették alá az árvizet kiváltó földrengésben meghalt gyerekek csontmaradványait.
A Science tudományos folyóiratban közölt tanulmány szerzői úgy vélik, hogy a hagyományok szerinti első kínai uralkodóház, a Hszia-dinasztia megalapításával összefüggő nagy árvíz legendájának valós alapjára bukkantak. Korábban nem volt tudományos bizonyítéka annak, hogy a gigászi vízözön valóban lezajlott. A legenda szerint a Hszia-dinasztia első királya és alapítója Jü volt, aki a Sárga-folyó megzabolázásával nyerte el a törzsek vezéreinek bizalmát, akik a szövetség élére választották. Uralkodása alatt felbomlott a kínai ősközösség és helyét átvette a magántulajdonon alapuló, rabszolgatartó társadalom.
A kutatást vezető Csinglung Vu, a Nancsingi Egyetem munkatársa szerint mostanáig azonban egyetlen tudományos bizonyítékot sem találtak a történet alátámasztására, amiből sokan azt a következtetést vonták le, hogy a Hszia-dinasztia legendáját csupán a későbbi történészek találták ki a trónutódlás jogosságának igazolása végett. A szakemberek mostani elmélete szerint nagyjából négyezer évvel ezelőtt egy földrengés okozta földcsuszamlás elzárta a Sárga-folyó útját a Tibeti-fennsík pereménél, ahol aztán 6-9 hónapig duzzadt a feltartóztatott vízrengeteg, mígnem túlcsordult a természetes gáton. „A gát átszakadásakor nagyjából 11-16 köbkilométernyi víz zúdult ki nagyon rövid idő alatt és hatalmas árvizet okozott” – magyarázta a szakember, aki a hajdani földcsuszamlás nyomait és a kialakult tó üledékmintáit elemezve vázolta fel a forgatókönyvet.
A kutatók szerint 300-500 ezer köbméternyi víz vonulhatott le másodpercenként a folyón és a pusztítás akár a kétezer kilométerrel lejjebb fekvő területeket is elérhette. A szakemberek szerint az elmúlt tízezer évben ez volt az egyik legnagyobb árvíz a bolygón. Az árvíz idejének pontos meghatározásához a kutatók radiokarbonos kormeghatározásnak vetették alá az árvizet kiváltó földrengésben meghalt gyerekek csontmaradványait, amelyeket egy közelben fekvő őskori településen tártak fel. A szakemberek szerint először találtak bizonyítékokat olyan árvízre, amely idejét és méretét tekintve is megfelel a legendás nagy árvíz jellemzőinek. Mint hozzátették, amennyiben a nagy árvíz tényleg megtörtént, akkor az is lehet, hogy a Hszia-dinasztia is létezett, hiszen a kettő szorosan összefügg.
Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »