Több olyan beruházás is kicsúszott a határidőből, amit az előző európai uniós költségvetési ciklusban elnyert pályázatokból kezdtek el Sepsiszentgyörgyön, ez pedig sokba kerülhet a városnak. A vissza nem térítendő támogatásokból még csak az idén dolgoztathatnak, jövőben a város költségvetéséből kell folytatni a munkálatokat, amit pedig 2025 végére sem sikerül befejezni, annak árát teljes egészében vissza kell majd fizetni. A városi képviselő-testület az elmúlt hetekben több halasztást, átütemezést célzó döntést hozott.
Az egymillió euró érték fölötti beruházásokat újra lehetett ütemezni, a többi esetében pedig a pályázati hatóság úgy döntött: az idén elszámolt költségek még fedezhetők a vissza nem térítendő támogatásból, ám ezután az önkormányzatoknak saját forrásból kell fedezniük a hátralevő munkálatokat, és ezeket 2025. december 31-én le kell zárni – mondta el lapunknak Antal Árpád polgármester, valamint Tóth-Birtan Csaba alpolgármester. Januártól tehát a város költségvetéséből állják a számlákat – pontosan még nem tudni, mekkora összegeket, mert az idén még változhat a helyzet, de pillanatnyilag néhány tízezer lejtől több százezerig (esetenként közel egymillió lejig) terjed az elvégezetlen feladatok becsült költsége. A városvezetők bíznak abban, hogy 2025-ben már lezárhatják ezeket az évekkel korábban megnyert és elindított pályázatokat. Nagyrészt tanintézetek felújításáról, illetve építéséről van szó.
Az új határidőt rögzítő határozatokat már az új összetételű tanács fogadta el Tóth-Birtan Csaba alpolgármester előterjesztései alapján. A késlekedések fő oka Sztakics Éva alpolgármester szerint az, hogy az elmúlt években feltorlódtak a pályázatok, egymásra tevődtek az előző uniós költségvetési ciklus és a helyreállítási terv kiírásai, és a kivitelező cégek túlvállalták magukat. Amint arról korábban több alkalommal is beszámoltunk, olyan kivitelezővel is akadt dolguk, amely teljesen alkalmatlannak bizonyult, nem tudta tartani az ütemtervet és a kommunikáció is nagyon nehézkes volt.
Ami a tanintézeteket illeti, építkezés az őrkői, illetve az Orbán Balázs utcai óvodánál van folyamatban. Az őrkőinél több fennakadás is volt, itt dolgozik azon kivitelezők egyike, amelynél folyamatosan noszogatásra volt szükség, és így is nehezen haladt előre a beruházás. Az Orbán Balázs utcai óvoda új épületének az alapja készült el (miután lebontották a régi épületet), az eddigi kivitelezővel viszont szerződést bontanak és mással dolgoztatnak tovább. A városvezetők szerint mindkét beruházás befejezhető egy év alatt. A Nicolae Colan Általános Iskolánál az egykori uszoda átalakításán túl vannak, ott még egy szakértői véleményeztetést kell készíttetni az engedélyeztetéshez.
A Berde Áron líceum udvarának rendezése még távol áll a befejezéstől. Fotó: Demeter J. Ildikó
Ami a felújításokat illeti, vegyes a helyzet: a Kőrösi Csoma Sándor utcai óvodában a belső munkálatokkal még az idén végeznek, jövőre csak az udvar berendezése és az engedélyeztetés marad, ennek azonban nem kellene 2025 végéig elhúzódnia. A Berde Áron-líceum rosszabbul áll, ott a korszerűsítést kivitelező cég öt hónapot kapott még, de ha egy héten belül nem áll neki, szerződésbontásra kerül sor. Itt a tereprendezés van hátra, ezt kellene teljesítenie a vállalkozónak, ám a munkások elvonulásával nem ér véget a felújítás: az engedélyeztetés csak azután kezdődik, és az sem megy nagyon gyorsan, különösen a tűzvédelmi engedélyek beszerzése időigényes. Hasonló engedélyek beszerzése körüli problémák a Gulliver és a Pinocchio óvodánál is fennakadást okoztak: habár a tulajdonképpeni korszerűsítési munkálatok lezárultak, a városnak most a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) által támasztott elvárások miatt kell további kiadásokba vernie magát. Erről Antal Árpád azt mondta: a Colectiv-tűzvész óta teljes káosz van a tűzvédelmi engedélyeztetés terén, a hatóság olyan követelményeket támaszt, amelyekre a felújítás nem terjed ki.
A tanintézeteken kívül az Őrkő negyedbeli szennyvízhálózat kiépítését célzó beruházás is hasonló helyzetben van, ezt a Regionális Operatív Program keretében elnyert támogatásból valósította meg a város. Tóth-Birtan Csaba alpolgármester szerint pénzügyi vonalon a megvalósítás 57 százalék körüli, azaz az igénylések és a kifizetések ilyen arányban történtek meg, a befejezéshez szükséges becsült összeg nagyjából 970 ezer lej lehet, aminek nagy részét a városi költségvetésből kell biztosítani, hogy 2025 végére lezárhassák a beruházást. De a Csíki negyedbeli, a Gödri Ferenc-iskola szomszédságában található park esetében is hasonló döntést kellett hoznia az elmúlt hetekben az önkormányzatnak, ebben az esetben a pénzügyi végrehajtás 78 százalék körül mozog, a terepen maradt kevés elvégezni való becsült értéke valamivel kevesebb mint 350 ezer lej.
Demeter J. Ildikó, Nagy D. István
Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »