Megint kapott a Nyugat egy pofont a „globális déltől”

Az OPEC+ olajkartell országai vasárnap jelentették be, hogy önkéntesen csökkentik olajtermelésüket májustól egészen az év végéig napi 1,15 millió hordóval.

Ez azt jelenti, hogy Szaúd-Arábia és Oroszország napi félmillió, Irak napi 211 ezer, az Egyesült Arab Emírségek pedig napi 144 000 hordóval kevesebbet fog piacra dobni a fekete aranyból.

Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes a döntést a „nagy piaci volatilitással és kiszámíthatatlansággal” magyarázta.

Bár Washington „nem tanácsosnak” nevezte az OPEC+ határozatát, úgy fest, nem sok lehetősége van, mint panaszkodni a kitermelés csökkentése miatt. A döntés jelzésértékű: az olajkartell országai ezzel azt üzenték Washingtonnak, hogy nem fognak engedni az Egyesült Államok politikai nyomásának az orosz-ukrán háború kapcsán.

Hírdetés

A magas olajárak ugyanis alapvetően Oroszországot segítik a szankciók ellenében, bár nem arról van szó, hogy az OPEC oldalt választott volna, sokkal inkább arról, hogy nem engedhetik meg, hogy bármelyik ország esetében Amerika precedenst teremtsen az olaj „ársapkázásával”, mert ha Oroszországgal megteszi, akkor később bármelyik másik taggal is megteheti.

Az OPEC legutóbb tavaly novemberben döntött napi 2 millió hordónyi kibocsátáscsökkentésről, pontosan az Amerikai félidős választásokra időzítve, ami felért egy arculcsapással a demokraták számára. A mostani kibocsátáscsökkentés azt jelenti, hogy a kőolaj ára 8,6 százalékkal emelkedett csak ma, növelve az inflációs nyomást.

Az USA elvileg felszabadídhatná stratégiai olajtartalékait az ár leszorításához, ám ennek egy részét már korábban elhasználta, így mozgástere a gazdasági megoldásra eléggé korlátozott.

Körkép.sk, GeopoliticalFutures, Globaltimes.cn


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »