Megérkeztek az első gólyák!

Megérkeztek az első gólyák!

Ilyen korai érkezésre szinte még soha nem volt példa, a gólyákat is megzavarta a szokatlanul enyhe időjárás, és a tél hiánya. Vajon mi az oka a gólyák hazatértének, és mi lesz ennek a következménye? Erről fogunk most beszélni nektek! 

Itt vannaka  gólyák

Az első gólyák már itt is vannak

Udo Hilfers, a gólya gondozó állomás vezetője tájékoztatta az ndr.de német újságot arról, hogy megérkeztek a gólyát Wesermarsch-ba. Ez a település a németországi Alsó-Szászországban, Brémához közel található, ebben a térségben már nagyjából harminc fehér gólyát láttak, amint a fészküket keresik. A gólyaszakértő szerint a korai érkezés egyértelmű oka az éghajlatváltozás miatti enyhe időjárás.

Ezért lehet, hogy sok madár Afrika helyett Spanyolországot választotta a téli időszaban. Az első gólyák, melyek Wesermarsch-ból származnak, nyilvánvalóan megéreztek egy jelet, mely szerint távozzanak otthonról, és foglalják el fészküket. Azt azért hozzátette, hogy semmi sem biztos, mivel a most megérkezett gólyák közül egyik példány sem viselt jeladót, így nem lehet az nyomon követni az útjukat. A tartományon belül Brémában, Göttingen körzetében, Schaumburgban és a Seeburger-tó partján is találkoztak fehér gólyákkal. 

Hírdetés

Mi vár most a gólyákra? 

A gólyaszakértő elmondta, hogy a korai érkezés nem veszélyezteti a madarakat egyenlőre, a helyzet ráadásul eléggé kedvező számukra. A talaj nem fagyott, jelenleg eléggé nedves, az állatok elég férgeket találnak a táplálkozáshoz és ahhoz, hogy a fiatal egyedeket felneveljék. A tartományban egyébként körülbelül 1350 gólyapár él tavasztól őszig, a tavalyi évben mintegy 2500 fióka kelt ki a fészkekben.

Nem kell aggódniuk a korán érkező gólyáknak

Sajnos már a tavalyi évben is lehetett látni olyan gólyákat, amik a fészkükben fáztak, miközben esett a hó. Viszont azt érdemes tudnia mindenkinek, hogy abban az esetben, ha a madarak egészségesek, nincsenek veszélyben – először mindig a legerősebb gólyák térnek vissza, ezzel vállalják a rizikót, hogy esetleg kevesebb ennivalót találnak maguknak, de jó fészkelőhelyet találnak.

A madarakkal foglalkozó szakemberek figyelik a gólyákat és abban az esetben, ha a szükség úgy hozza, segítenek nekik, például halat visznek a fészek közelébe. Mindenesetre tény, hogy a januári érkezés még nagyon korai, reméljük, hogy nem lesz semmi bajuk, és nem érkezik meg a tavasz sem február elején! 

Szélesi Ferenc főkertész
 


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »