Megérkezett az igazi tél – így vészelhetjük át a dermesztő napokat az utakon Kacsinecz Krisztián2026. 01. 07., sze – 13:15
A szokatlanul hideg téli időjárás valódi próbára teszi az autókat és a sofőröket egyaránt – a korlátozott látási viszonyok mellett a havas és jeges utak is nehezítik a közlekedést.
A Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) a következő napokra hófúvás, a közlekedést nehezítő hóakadályok és a rendkívül hideg időjárás miatt adott ki riasztást az ország nagy részére. Az északi járásokban a hőmérséklet -21 Celsius-fokig süllyedhet.
A rendőrség a közösségi oldalán közzétett néhány fontos tanácsot, hogy biztonságosan vészelhessük át a téli időszakot.
Takarítás a jobb kilátásért
Mielőtt útnak indulunk, alaposan meg kell tisztítani az autó minden üvegfelületét, a visszapillantó tükröket, a lámpákat és a rendszámtáblát is – a kis „ablak” a szélvédőn nem elég egy biztonságos úthoz.
Indulj időben – ne kockáztass!
Hogy biztonságosan elérjük az úti célunkat, érdemes időben elindulni, így megkíméljük magunkat a stressztől és a felesleges kockázatvállalástól. Egyenletes, lassú vezetés, nagyobb követési távolság és alacsonyabb sebesség segíthet abban, hogy biztonságosan célba érjünk. Néhány plusz perc akár életmentő is lehet.
Téli gumi és elegendő üzemanyag
A rendőrség arra is figyelmeztet, hogy a jeges, havas úton kötelező a téli gumi használata. Emellett figyelni kell arra is, hogy elegendő üzemanyaggal induljunk útnak, télen ugyanis a fogyasztás jellemzően magasabb. Ugyanez igaz az elektromos autókra is: érdemes gyakrabban, nagyobb töltöttségi szintre tölteni az akkumulátort, még akkor is, ha elsőre nem tűnik szükségesnek.
Fontos a megfelelő világítás is
A borús, ködös reggeleken, illetve sötétedés után a nappali menetfény nem mindig elegendő – különösen hátulról lehet nehezebb észrevenni a járművet. Javasolt ezért a tompított fényszóró vagy szükség esetén a ködlámpa használata.
Kapcsolódó cikkünk
Folyamatban van az elhunyt személyazonosságának megállapítása.
Halálos közlekedési baleset körülményeit vizsgálja a rendőrség a Galántai járásban, Királyrév és Alsóhatár közötti útszakaszon – közölte a hatóság.
A rendőrség tájékoztatása szerint egy személygépkocsit felborulva, vízbe süllyedve találtak egy vízelvezető csatornában. A bejelentést követően a helyszínre érkező rendőrök az autóban egy elhunyt személyt találtak.
A haláleset pontos okát, valamint azt, hogy milyen körülmények között került a jármű a csatornába, jelenleg is vizsgálják. Folyamatban van az elhunyt személyazonosságának megállapítása is. Az üggyel kapcsolatban további részleteket egyelőre nem közöltek.
A hatóságok ismételten arra kérik az autósokat, hogy fokozott óvatossággal vezessenek, és a sebességet mindig az út- és időjárási viszonyokhoz igazítsák.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »


