A dél-koreai parlament megszavazta szombaton a Jun Szogjol elnök hivatalból való elmozdítására benyújtott indítványt.
Az ellenzék által benyújtott, alkotmányos vádemelési (impeachment) eljárás megindítását célzó indítvány megkapta a szükséges kétharmados többséget az egykamarás nemzetgyűlésben.
A 300 képviselőből 204-en a vádemelési eljárás mellett, 85-en ellene szavaztak, három képviselő hiányzott, nyolcan pedig érvénytelen szavazatot adtak le.
A múlt szombaton benyújtott első ilyen indítvány elbukott, miután a kormánypárti képviselők szinte egyöntetűen bojkottálták a részvételt. Az elnöki tisztséget az alkotmánybíróság végleges döntésének meghozataláig ideiglenesen Han Dokszu miniszterelnök veszi át. Az alkotmánybíróság vagy megerősíti Jun felelősségre vonását, vagy alkotmányellenesnek nyilvánítja azt. Ha a testület jóváhagyja az indítványt, 60 napon belül előrehozott elnökválasztást kell tartani.
Az ellenzék azzal vádolta a köztársasági elnököt, hogy a múlt héten kedden váratlanul elrendelt szükségállapottal megszegte az alkotmányt. Jun órákkal később, a tömeges felzúdulás hatására visszavonta az intézkedést.
Jun egy csütörtöki televíziós adásban azzal indokolta a szükségállapot bevezetését, hogy politikai ellenfelei „államellenes erőként” működnek, és a kormányzati munka megbénításával megzavarták az ország alkotmányos rendjét, a szükségállapot kihirdetésére ezért szerinte a nemzet érdekében szükség volt.
Jun Szogjol szombaton az elnöki rezidenciájáról kiadott első nyilatkozatában kijelentette, hogy az utolsó pillanatig mindent megtesz Dél-Koreáért, miután a nemzetgyűlés korábban megszavazta a statáriumrendelet miatti vádemelést. „Elfogadom az összes kritikát, bátorítást és támogatást, amit kaptam, és a végsőkig mindent megteszek a nemzetért” – mondta, és fogadkozott: „Nem adom fel”.
Az elnöki feladatkört ideiglenesen ellátó Han Dokszu miniszterelnök első reakciójában megígérte, hogy mindent megtesz az állami ügyek rendezett lebonyolítása érdekében. Emellett első körben utasította a hadsereget, hogy fokozza a biztonsági óvintézkedéseket.
Az elnök mögött álló, kormányzó Népi Erő Pártjának (PPP) vezetője, Han Donghun szombaton kijelentette, hogy komolyan veszi a Jun Szogjol felelősségre vonásáról szóló parlamenti szavazás eredményét. Újságíróknak elmondta, hogy pártja törvényhozóinak a szavazást követő ülésén sok kritika érte őt, de megfogadta, hogy folytatja vezetői feladatait. „A kormánypárt vezetőjeként megfogadom, hogy az emberekkel együtt helyrehozom a hibákat, és megvédem az alkotmányt és a demokráciát” – mondta Han.
Park Csande, az ellenzéki Demokrata Párt (DP) parlamenti frakcióvezetője „a nép és a demokrácia győzelmének” nevezte a döntést.
A szavazás után újságíróknak azt mondta, hogy Jun felelősségre vonása „csak az első lépés” a december 3-i szükségállapot kihirdetése utóhatásainak megoldása felé, és fogadkozott, hogy alapos vizsgálatot fog szorgalmazni Jun és más, „a lázadásban részt vevő bűntársai” ellen.
Az ellenzéki Demokrata Párt vezetője, Li Jemjung a parlament közelében tüntetők előtt kijelentette: együtt kell harcolniuk azért, hogy Junt minél hamarabb eltávolítsák. „Ti, a nép csináltátok. Történelmet írtok” – mondta az éljenző tömegnek.
Az alkotmánybíróságnak legkésőbb 180 napon belül végleges döntést kell hoznia Jun felelősségre vonásáról. A kilenc bírói posztból azonban jelenleg csak hat van betöltve. Ha a döntés előtt nem történik új kinevezés, egyetlen ellenszavazat is elegendő lenne Jun felelősségre vonásának elutasításához. Ebben az esetben a 63 éves elnök visszakapná elnöki posztját.
A bíróság közölte, hogy hétfőn délelőtt ülést tart az elnök elleni vádemelésről. Mun Hjungbe, a bíróság megbízott vezetője kijelentette, hogy gyors és tisztességes eljárást fognak lefolytatni. Dél-Koreában elnöki (prezidenciális) rendszer működik, vagyis annak ellenére, hogy az áprilisi parlamenti választásokat az elnök pártja elveszítette, és a parlamentben az ellenzéki DP van többségben, továbbra is a PPP kormányoz.
Jun az utóbbi időben rendkívül alacsony népszerűségi mutatókat ért el a lakosság körében. A Gallup Korea felmérése szerint népszerűsége az egy héttel korábbihoz képest 5 százalékponttal 11 százalékra csökkent, beiktatása óta a legalacsonyabbra. Ráadásul kormánypártja, amelynek nincs többsége a nemzetgyűlésben, hónapok óta gyakorlatilag semmilyen törvényt nem tud keresztülvinni. A leghevesebb vita a kormányzó és az ellenzéki tábor között a jövő évi költségvetési törvényt érintette.
Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »