Matteo Zuppi bíboros pekingi látogatása után Oroszország ismét kész fogadni Ferenc pápa békekövetét

Matteo Zuppi bíboros pekingi látogatása után Oroszország ismét kész fogadni Ferenc pápa békekövetét

Ahogy véget ért Ferenc pápa ukrajnai békemisszióért felelős különleges megbízottja, Matteo Zuppi bíboros háromnapos, szeptember 13–15-ig tartó pekingi látogatása – ahol a külügyminisztériumban találkozott Li Huival, Kína eurázsiai ügyekért felelős különmegbízottjával –, meglepő hírek érkeztek Moszkvából – adta hírül a jezsuita America Magazine honlapja.

A TASZSZ orosz állami hírügynökség jelentése szerint Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szeptember 15-én azt mondta, hogy Moszkva várja Zuppi bíboros második látogatását, és kész fogadni őt az ukrán válság megvitatása ügyében. Lavrov nem közölte a bíboros második moszkvai látogatásának tervezett időpontját.

„A Vatikán folytatja erőfeszítéseit. A pápai követ hamarosan visszatér [Oroszországba]. Készek vagyunk bárkivel találkozni, készek vagyunk bárkivel beszélni” – idézte a TASZSZ hírügynökség Lavrov kijelentését, amelyet az ukrajnai háború rendezéséről szóló egyik kerekasztal-tárgyaláson mondott.

Előző nap, szeptember 14-én a Vatikán közleményt adott ki, miszerint Zuppi bíboros „nyílt és szívélyes légkörben” találkozott a kínai különmegbízottal, akivel megvitatták „az ukrajnai háborút és annak drámai következményeit, hangsúlyozva, hogy egyesíteni kell az erőfeszítéseket a párbeszéd előmozdítására és a békéhez vezető utak megtalálására”. A közleményben hozzátették, hogy az élelmiszer-biztonság problémájával is foglalkoztak „abban a reményben, hogy hamarosan garantálható lesz a gabonaexport, különösen a leginkább veszélyeztetett országokba”.

Zuppi bíboros repülővel utazott Berlinből Isztambulon keresztül Pekingbe, de előtte a német fővárosban részt vett a Sant’Egidio közösség által szervezett nemzetközi béketalálkozón, amelyen Frank-Walter Steinmeier német elnök és Antonio Tajani olasz külügyminiszter is részt vett. Pekingi látogatása előtt a Vatikán közleményt adott ki, amelyben az áll, hogy a bíboros kínai látogatása „a pápa által kívánt misszió újabb lépése a humanitárius kezdeményezések támogatására és azoknak az utaknak a keresésére, amelyek az igazságos békéhez vezethetnek”.

Jelentős volt, hogy a bíboros és a kínai képviselő megvitatta az ENSZ közreműködésével létrejött gabonamegállapodást, amelynek meghosszabbítását Oroszország a múlt hónapban megakadályozta. A megállapodás lehetővé tette volna, hogy Ukrajna továbbra is a Fekete-tengeren keresztül exportálja gabonáját. Törökország közelmúltbeli erőfeszítése, hogy a megállapodás újra életbe lépjen, kudarcba fulladt, az ukrán gabonaexporttól függő szegény országok nagy döbbenetére.

Hírdetés

A 67 éves olasz Zuppi bíboros Bologna érseke és az Olasz Püspöki Konferencia elnöke. Ferenc pápa kérésére június 5–6-án már járt Kijevben, ahol találkozott Volodimir Zelenszkij elnökkel és az ukrán kormány más képviselőivel, valamint vallási vezetőkkel. Később, június 28–29-én Moszkvába utazott, ahol Jurij Uzsakov, Vlagyimir Putyin elnök diplomáciai tanácsadója és Marija Lvova-Belova, az orosz elnöki hivatal gyermekjogi biztosa fogadta. Az orosz elnökkel és a külügyminiszterrel nem találkozott, de fogadta őt Kirill orosz ortodox pátriárka, a háború elkötelezett támogatója. Ezt követően a bíboros július 17–19. között Washingtonba utazott, ahol Joe Biden elnök, valamint állami és vallási vezetők fogadták.

Zuppi bíborost a vatikáni Államtitkárság egyik képviselője kísérte el ezekre a látogatásokra, amelyek során nemcsak a misszió humanitárius vonatkozásait hangsúlyozta a fogolycserével és az orosz megszálló erők által oda deportált gyermekek Ukrajnába való visszatérésével kapcsolatban, hanem kiemelte annak fontosságát is, hogy olyan utakat kell találni, amelyek Ukrajnában a békéhez vezethetnek.

Zuppi bíboros és Pietro Parolin bíboros, vatikáni államtitkár is mindent elkövetett annak érdekében, hogy hangsúlyozza: a pápai békekezdeményezés nem közvetítési kísérlet, mivel Ukrajna kifejezetten kizárta a Vatikán ilyen szerepvállalását. De olyan légkört igyekszik teremteni, amelyben lehetővé válnak a konfliktus lezárásáról szóló megbeszélések.

Fordította: Hollósi Judit

Forrás: America Magazine

Fotó (archív): Vatican News

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »