A menekültek befogadása helyett vállaljanak más feladatokat a migrációval kapcsolatban azok az európai uniós (EU-) tagállamok, amelyek elzárkóznak a befogadástól – javasolja a német külügyminiszter.
Heiko Maas egy német lapinterjúban sürgette, hogy az EU a külpolitikában szakítson az egyhangú döntéshozatali eljárás kizárólagosságával. Mint mondta, nagyon fontos, hogy a jövőben bizonyos ügyekben ne a teljes egyetértésen, hanem a többségi döntéshozatal alapján határozzanak.
A többségi döntések megvédik a közösséget attól, hogy
„más hatalmak egyetlen egy tagállam megvásárlásával mindent megakadályozzanak”, és így ellehetetlenítsék az EU külpolitikáját
– mondta a német diplomácia vezetője a Bild am Sonntag című lapnak, hangsúlyozva, hogy a jövő tavaszi európai parlamenti (EP-) választás után hozzá kell látni a döntéshozatali rendszer átalakításához.
Lengyelország és Magyarország kényszerítése
Arra a kérdésre, komolyan gondolja-e, hogy többségi döntéssel rá lehet kényszeríteni Lengyelországot vagy Magyarországot menekültek tízezreinek befogadásához, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) politikusa azt mondta, hogy nem lenne ésszerű ezzel próbálkozni.
Ha nem kellenek sáskák, pénzelhetjük Afrikát
„Nem lenne szabad hagynunk, hogy a migrációs kérdés továbbra is megosszon minket, inkább azt javaslom, hogy aki nem akar menekülteket befogadni, az vállaljon más területen feladatokat, például a menekülésre késztető okok megszüntetésének ügyében, Afrikában” – mondta a német külügyminiszter.
Azzal kapcsolatban, hogy francia kollégája, Jean-Yves Le Drian szerint a jobboldali populista kormányoktól meg kell vonni az EU-s támogatásokat, rámutatott, hogy Brüsszelben már régóta tart a vita arról, hogy a „jogállamisági deficitek” milyen pénzügyi következményekhez vezethetnek.
Azonban „a németeknek a külpolitikai vitákban jobban áll a kézfogásra nyújtott kar, mint a felemelt mutatóujj” kioktató, figyelmeztető gesztusa – mondta Heiko Maas.
Hangsúlyoztam, hogy egységet kell teremteni az EU-ban, és a tagállamok megosztása „első osztályú és másodosztályú” csoportokra „aláásná Európa eszméjét” – mondta a szociáldemokrata politikus.
A menekültügyi feladatok tagállamok közötti elosztásának ügyét nem csak az SPD részéről támogatják a német kormánykoalícióban. Angela Merkel kancellár, a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke például egy júniusi nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy „nagyon rugalmasan” el lehet osztani a feladatokat, és ki lehet építeni a „rugalmas szolidaritás rendszerét” az EU menekültügyi szabályozásában.
(MTI)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »