Egy hete megírtuk, milyen hátrányokkal és előnyökkel járna, ha megvalósulna a jobbikos Kepli Lajos ötlete, és télen is bevezetnénk a nyári időszámítást. Három hónapon át 7:45 után jönne fel a nap, vagyis sötétben kezdődne az iskola, cserébe este tovább lenne világos.
A hét közben kiderült, hogy a Jobbik jól ráérzett a közvéleményre: egy hatezer fős mintán végzett felmérésből kiderült, hogy az emberek négyötöde ellenzi az évi két átállítást. És azok kétharmada, akik a fix időt pártolják, a nyári időszámítást vezetnék be télen is.
Hogy, hogy nem, az ötletet most a Fidesz is felkarolta, miután az Európai Parlament ma délután a tavaszi-őszi óraátállás kérdésével foglalkozott. Deli Andor fideszes képviselő azt kérte az Európai Bizottságtól, hogy vizsgálja felül ezt a rendelkezést és vegye figyelembe az emberek akaratát, illetve annak gazdasági, egészségügyi és biztonsági következményeit.
„Kevés olyan rendelkezés van, amelyben ennyire egységes a polgárok álláspontja. Ne hagyjuk figyelmen kívül a többség véleményét” – mondta Deli Andor.
„Közlekedési szempontból nem elhanyagolható az a fennakadás, amit az átállás eredményez. A távolsági buszok, vonatok a tavaszi átállásnál egy órát elveszítenek, míg az őszi visszaállításnál egy órát várakoznak az állomásokon, hogy igazodjanak a visszaállított időhöz. Ugyancsak érdemes megemlíteni ennek biztonsági vetületét, hiszen a korábbi ébredés fáradtsághoz, nagyobb figyelmetlenséghez és ez által megnövekedett számú balesethez vezethet” – hívta fel a figyelmet az EP Közlekedési és Turisztikai Bizottságának tagja.
A britek és az írek 1968-ban meghúzták azt, amit a Jobbik és immár a Fidesz is javasol, de annyira nyomasztónak érezték, hogy sötétben kell munkába menniük, hogy három év múlva visszakoztak. Az oroszok 2011-ben hoztak hasonló döntést, de 2014-ben átálltak az egész éves téli időszámításra.
válasz.hu
Forrás:hunhir.info
Tovább a cikkre »