Már a Hlas miatt akadozik a parlament, négy képviselőjük „elszabadult” Lajos P. János2024. 12. 11., sze – 16:44 Pozsony |
Egyre több gondot okoz a koalíciónak a Hlas négy képviselője, akik ma (szerdán) is többször megakasztották a parlament működését. Matúš Šutaj Eštok pártelnök szerint a frakciója nem fog széthullani, mint az SNS frakciójával történt, de elismerte, hogy a kialakult helyzetről tájékoztatta a Brazíliában tárgyaló Robert Ficót is. Az ellenzék élvezi a helyzetet.
A Hlas egyelőre kezelhetőnek tartja a négy képviselője, Roman Malatinec, Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš és Ján Ferenčák miatt kialakult helyzetet. A parlament ma sem tudott megszavazni több törvényjavaslatot, mert a képviselők nem vettek részt a szavazásnál, és így a plénum határozatképtelenné vált. A négy képviselő kihasználja, hogy a Rudolf Huliak és két társa sem vesz részt a szavazásokon, így a koalíciónak gyakorlatilag csak 72 biztos képviselője maradt.
Róbert Puci frakcióvezető a négy képviselőjük akcióit a frakción belüli megállapodások megsértésének tekinti.
Hát eléggé mozgalmasak a frakcióülések az elmúlt időben. Bizonyos dolgokról csak a szavazásoknál értesülünk, de igyekszünk menet közben megoldani a dolgokat
– mondta a TASR szerint a képviselő. A lehetséges „megoldást” azonban nem részletezte.
Az egészségügyi minisztert sem kímélik
A négy képviselő ma (szerdán) délelőtt – Kamil Šaško egészségügyi miniszter tudtán kívül – találkozott az Orvosszakszervezet (LOZ) képviselőivel is, akikkel a kormány által vasárnap elfogadott, a veszélyhelyzet kihirdetésének feltételeiről szóló jogszabályt is átvették.
Nem titkolják, hogy túl szigorúnak tartják a jogszabályt, börtönbüntetés helyett csak pénzbírságot javasolnak a veszélyhelyzet előírásait megsértő orvosoknak.
Egyben pluszpénzt adnának azoknak az orvosoknak, akik a felmondásuk ellenére is felvennék a munkát a kihirdetett veszélyhelyzet esetén. A pluszpénz 50 százaléka lenne a fizetésüknek.
A törvény második olvasatba való utalását ugyan lehetővé tették azzal, hogy jelen voltak a szavazáson, de nem szavazták meg.
„A legfontosabb az volt, hogy ebben az ügyben ne legyen blokkolva a parlament, és maradjon lehetőség arra, hogy a szakszervezet és a miniszter tovább egyeztethessen a vitás kérdésekről” – kommentálta a helyzetet Ján Ferenčák.
Arról egyelőre nem beszélnek, hogy mi lesz, ha a koalíció mégsem enyhítené a jogszabálytervezetet.
A kormányban elfogadott változat alapján akár egy év börtönt is kaphat az az orvos, aki nem veszi fel a munkát, ha erre kötelezik, ha pedig valaki az ellátás hiánya miatt egészségkárosodást szenved vagy meghal, a „hiányzó orvosa” egytől öt évig terjedő börtönt kaphat.
Samuel Migaľ szerint a koalíciónak önreflexióra van szüksége ahhoz, hogy tovább tudjon működni. Arra készülnek, hogy csak azokat a törvényeket fogják támogatni, amelyek összhangban vannak a koalíciós szerződéssel és a kormányprogrammal.
Az önreflexió alatt azt értem, hogy elkezdünk partnerként viselkedni egymással. Vagyis, hogy a törvényjavaslatokat nem képviselői javaslatként visszük be a parlamentbe
– mondta a Denník N szerint a képviselő.
Kapcsolódó cikkünk
Csak februárban szavaz a parlament a sporttörvényekről, valamint a szakmák arányossági vizsgálatára vonatkozó szabályozásról. A Smer, a Hlas és az SNS megállapodott e programpontok elhalasztásáról.
Szintén a következő, február 4-én kezdődő ülésszakra halasztották a november 17-én tartott ellenzéki tüntetésekről szóló kormánypárti határozati javaslat megvitatását is. A tervezetben kormánypárti politikusok bírálják az ellenzéki vezetőket, gyűlöletkeltés és szélsőséges politikai megnyilvánulások miatt. A javaslat része a Robert Fico (Smer) kormányfő elleni merénylet ügyében folytatott nyomozásról szóló jelentés ismertetése is.
A parlament több sikertelen próbálkozást tett a sporttörvények elfogadására, de határozatképtelennek bizonyult, mivel Samuel Migaľ (Hlas), majd Roman Malatinec (Hlas) sem jelentkezett be a szavazás előtt.
Szintén határozatképtelen volt a parlament a szakmák arányossági vizsgálatára vonatkozó szabályozásról szóló szavazásnál, az ellenzéken kívül a Hlas-SD három képviselője sem jelentkezett be. Nem értenek egyet azzal a javaslattal, hogy indokolt esetben a kormány felelős tagját más miniszter helyettesíthesse a parlament európai ügyekért felelős bizottságában.
Šutaj Eštok még nyugodt, Danko dühös
Matúš Šutaj Eštok, a Hlas elnöke egyelőre kezelhetőnek tartja a helyzetet, és nem fél attól, hogy a négy képviselő kilép a frakcióból.
Nem a Hlasszal van problémájuk, hanem Andrej Dankóval
– jelentette ki a pártelnök-miniszter. A kialakult helyzetről azonban már kedden tájékoztatta a Brazíliában tárgyaló Robert Fico miniszterelnököt.
A helyzet miatt Andrej Danko, az SNS elnöke a legdühösebb, mivel Migaľ miatt februárra kellett halasztania a Sportalapról szóló jogszabályt és a sporttörvény módosítását.
Ha ezek a képviselők szét akarják verni a kormányt, akkor a legjobb úton járnak
– jelentette ki Danko. Szerinte az SNS most engedett azzal, hogy elhalasztották a jogszabályok elfogadását, igaz, nem is tehettek mást, mert Migaľék nem voltak hajlandóak szavazni róla.
Az ellenzék élvezi a helyzetet
A Progresszív Szlovákia, látva a kialakult helyzetet, megpróbálkozna Fico leváltásával.
Ezt az ellenzéki partnereinkkel kell megvitatnunk, de azt mondom, ha Ficónak van legalább némi fogalma arról, hogy mi zajlik a parlamentben, látnia kell, hogy itt az út vége
– mondta Michal Šimečka pártelnök. Milan Majerský, a KDH elnöke szerint az egyes indítványok februárra halasztása azt bizonyítja, hogy a koalíció „nem bír” és „nem tud kormányozni”.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »