Hétfőn érkezik diplomáciai céllal az európai politikus, hogy enyhítse az Európai Unió és Magyarország között a jogállamisági kérdések miatt növekvő feszültséget, illetve megállapodjon a miniszterelnökkel.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke hétfőn diplomáciai látogatásra érkezik Budapestre, hogy enyhítse az Európai Unió és Magyarország között a jogállamisági kérdések miatt növekvő feszültséget, és megállapodást kössön Orbán Viktor miniszterelnökkel – írja a Politico értesülése alapján a Portfolio. A lépés közvetlenül a december 14-15-re tervezett, kulcsfontosságú uniós csúcs előtt történik, ahol Ukrajna esetében a magyar kormány vétózásra készül a csatlakozás és a további támogatások kérdésében.
A portál azt írja, a látogatásra azt követően került sor, hogy Orbán Viktor levelet küldött Charles Michelnek, amelyben egy Ukrajna-stratégia kidolgozását kérte Brüsszeltől, mielőtt döntenek Kijev további támogatásáról. Uniós források szerint Charles Michel célja, hogy olyan megállapodásra jusson Orbánnal, amely megakadályozza, hogy a decemberi csúcstalálkozó káoszba fulladjon.
A lap úgy értesült, hogy EU-s diplomaták arra figyelmeztetnek,
Orbán Viktor ellenállása miatt az Ukrajnával és Moldovával folytatott hivatalos csatlakozási tárgyalások megkezdése így a jövő év elejére csúszhat, ami arcvesztést jelentene az EU-nak.
A Politico azt írja, a magyar kormány különböző vétókkal már korábban is akadályozta az Ukrajnával és Oroszországgal kapcsolatos uniós politikákat. Úgy vélik, a budapesti kabinet végül mindig beadta a derekát – például az összes szankciót megszavazták –, most arra készülnek, hogy más a helyzet, és Orbán Viktor kitart majd az Ukrajna-stratégia mellett, mert megváltozott a környezet. A Kijevnek nyújtott amerikai támogatással kapcsolatos bizonytalanságok és a csatatéren tapasztalható előrelépés hiánya miatt érthetőbb a magyar követelés.
A lap szerint miközben Charles Michel diplomáciai offenzívába kezd, e nagy tétekkel járó tárgyalás kimenetele valószínűleg befolyásolni fogja az EU és Ukrajna közötti kapcsolatok alakulását és a tágabb értelemben vett kelet-európai geopolitikai helyzetet. A decemberi csúcstalálkozó, amelynek eredetileg az EU előtt álló kulcsfontosságú kérdésekkel kellett volna foglalkoznia, most az EU és Magyarország közötti vita lehetséges következményeiről szólhat majd.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »