Az Európai Unió megbukott, de nincs alternatívája. A bukást a migrációs válság is bizonyítja, ami nem egy megoldhatatlan probléma, ellenben az már igen, hogy Európa képtelen dönteni – mondta el az Euractivnak George Friedman, a Stratfor nevű amerikai agytröszt alapítója.
Izgalmas interjút adott az Euractivnak George Friedman, az árnyék-CIA-nek is nevezett Stratfor privát hírszerző cég alapító igazgatója. A nagy hatalmú intézet vezetője teljes nyíltsággal beszélt most Európáról, illetve arról, hogyan is látnak minket Amerikából.
Friedman szerint ma egy, az egész eurázsiai térségre kiterjedő válság tanúi lehetünk: Kína, Oroszország, a Közel-Kelet válságban van, de most már Európa is. Így ma egy 5 milliárd főt számláló régió olyan helyzetbe került, amire korábban senki sem számított.
A politikai gondolkodó úgy látja, hogy Európa megbukott, de nincs világos alternatívája. A bukást pedig a migrációs válság is mutatja. Ezt a kérdést Amerikában nem tartják fontosnak, ugyanis csak a lakosság fél százalékát érinti, azonban Európában képtelenek döntést hozni arról, hogyan oldják a problémát.
Pedig Friedman szerint nem egy kezelhetetlen problémáról van szó: dönthetünk úgy, hogy senkit nem engedünk be, ebben az esetben intézkedéseket kell hozni. Emellett integrálhatjuk is a migránsokat, de ekkor is meg kell tenni bizonyos lépéseket. „Amerikai nézőpontból az a legproblémásabb, hogy Európa képtelen döntést hozni” – hangsúlyozta Friedman.
Mindez már az Európával fenntartott partnerségre is hatással van: ugyanis az uniós tagországok közötti feszültség a NATO-ban is megjelenik, így Amerikának teljesen más kapcsolata van a franciákkal, a britekkel, a németekkel és a lengyelekkel.
Európa eljelentéktelenedik
Friedman szerint így az unió már egyetlen jelentős döntést sem tud meghozni, de felszámolni sem tudja magát. Ezért a jövőben arra számít, hogy Európa egyre kevésbé tud majd dönteni, de ha ezt mégis megtenné, akkor a tagállamok egyre kevésbé veszik figyelembe ezeket.
Így a brüsszeli épületekből továbbra is rendeleteket bocsátanak majd ki, mindenki más meg azt tesz majd, amit akar. Friedman itt emlékeztetett arra, hogy az Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA) a hatvanas évek eleje óta létezik, de már csak egy svájci iroda emlékeztet erre. „Európában az intézmények olyanok, mint a múzeumok: el lehet látogatni oda és működnek is. Így nem számítok az Európai Unió összeomlására, inkább arra, hogy egyre jelentéktelenebb lesz minden kérdésben” – hangsúlyozta.
Magyarország nem fasiszta
Az amerikai agytröszt alapítója szerint az uniót már nem is változtatnák meg, sokkal inkább figyelmen kívül akarják hagyni. Friedman úgy látja, hogy ennek tökéletes példája Lengyelország és Magyarország, amelyekről azt feltételezik, hogy fasiszta államok. „Láttam már fasiszta államokat, ezek pedig nagyon messze vannak azoktól!” – hangsúlyozta a szakérő.
Véleménye szerint Németország ezt a kérdést emelte ki mindazok körül, amelyek körülötte történnek. Így Angela Merkelnek és az Európai Uniónak arra van ideje, hogy a lengyel médiával és igazságszolgáltatással foglalkozzon. „Tehát mit is tesz Lengyelország? Ugyanazt, mint Magyarország: figyelmen kívül hagyja ezt, mert semmi jelentősége nincs. Az unió létezni fog, és boldogan süllyed bele abba, hogy egyre jelentéktelenebb lesz” – tette hozzá a szakértő.
Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »