Érdemes időnként megnézni, hogy áll az oltási program Európában. Bár kétségtelen, nem versenyről van szó, mindenképp jó jel, ha egy-egy országban tempósan halad az oltási kampány. Nem csak pénzben, de ami ennél sokkal fontosabb, emberéletekben is mérhető, ha egy adott ország ügyesen és gyorsan oltja be saját polgárait.
Múlt héten számoltunk be arról, hogy állítson bármit is az ellenzék, illetve mutassanak bármit a szubjektív tapasztalatok, a statisztikák alapján a magyar oltási kampány jól működik, néhány kisebb hiba és bizonytalanság ellenére az oltás folyamatos, a beadott oltási adagok számában pedig Magyarország Európa élbolyához tartozik.
Ez azóta sem változott, a négyszázezres Máltát leszámítva Magyarország a 100 főre beadott adagok számában második az EU-tagállamok sorában. Fontos kiemelni, ez a mutató a beoltott emberek számáról keveset árul el, hiszen beadott adagokról van szó, Magyarország a második oltáson átesett emberek arányát tekintve az európai középmezőny alján helyezkedik el.
A legutóbbi írásunkban nem foglalkoztunk egy szintén fontos mutatóval, amelynek segítségével az oltási kampány tempójáról tudhatunk meg többet.
A világszerte hivatkozási alapként szolgáló ourworldindata.com adatbázisából ugyanis kiderül, Magyarország az oltás tempójában is kiemelkedik az európai átlagból. Máltát és Szerbiát leszámítva az egész kontinensen
itt a legmagasabb a beadott oltások (tehát nem a beoltott emberek) számának hétnapos mozgóátlaga, 100 főre számítva.
A mozgóátlag tulajdonképpen a legutolsó hét nap adatainak átlagát jelenti. Magyarországon ez az érték 0,57. Ha 9,7 millió magyar állampolgárral számolunk ez nagyjából, átlagosan 55 ezer beadott vakcinát jelent naponta. Ez utóbbi önmagában persze nem túl sokatmondó adat, lévén abszolút értékről van szó.
A 100 főre számított mutató azonban már igen sokatmondó, különösen, ha azt összehasonlítjuk akár a szomszédos államokkal, akár egész Európával.
Nézzük először a közép-európai adatokat. Szerbia, ahogy szinte az összes vakcinációs mutatóban gyakorlatilag Európa legjobbja. Lévén, nem uniós tagállam, a szerb kormány külön tárgyalt az orosz, kínai és más beszállítókkal, Európában például elsőként hozzájuk érkezett kínai vakcina. Ez meg is látszik a teljesítményükben.
Érdemes megfigyelni, a szlovák oltási kampány tempója majdnem harmadával kisebb, mint Magyarországé, a V4-ek közül éppen csak Lengyelországot sikerült megelőznie Szlovákiának. Hasonló képet mutat egy összeurópai összehasonlítás is, amelyből az egyszerűség kedvéért kihagytuk a néhány tízezer lakosú miniállamokat. Ezek kis területük és csekélyke lakosságuk miatt egészen más kihívásokkal néznek szembe, mint a nagyobb államok.
A fenti ábrán két dolgot érdemes megfigyelni. Egyrészt Máltát leszámítva, nincs uniós tagállam, amely előrébb járna Magyarországnál, de még a harmadik helyezett Ausztria is jóval gyengébb mutatóval (0,35 a 0,57-hez képest) rendelkezik. Másrészt, hogy a hétvégi hajrának köszönhetően Magyarország az átoltottságban kiemelkedő Nagy-Britanniát is megelőzi már. Ez egyébként valószínűleg annak tudható be, hogy a britek az elmúlt hetekben beoltották a legveszélyeztetettebb csoportjaikat, innentől az oltás üteme, az érdeklődés lanyhulása miatt, valószínűleg lassulni fog.
A magyar oltási kampánnyal szemben az utóbbi hetekben gyakran elhangzott kritika, hogy az ország „nem eléggé hatékonyan” használja fel a rendelkezésére álló adagokat, múlt héten például Európa sereghajtója volt Magyarország a mutató tekintetében. Ezzel kapcsolatban azt azért nem árt megjegyezni, hogy ez a statisztika csupán azt fejezi ki, hogy az országba leszállított vakcinák hányadrészét adták már be, az oltási kampány tempójáról semmit nem árul el.
Arra ott vannak a fenti ábrák.
Ha az ourworldindata.com-on „kiböngészgettük” magunkat, érdemes lehet a hivatalos, uniós weboldalon is szétnézni. Itt jóval részletesebb, árnyaltabb képet kapunk az oltási kampányról, korfára, sőt vakcinatípusra lebontva. A baj csak az, a felhasználónak alaposan meg kell küzdeni a az adatokért, hiszen az európai járványügyi központ weboldala nem kifejezetten felhasználóbarát.
Egyetlen táblázatot azért érdemes közölni. Mégpedig azt, amelyik az egyes korcsoportok beoltottságát mutatja – legalább egy adag vakcinával. Itt Magyarország listavezető a 70-79 (42,1%), a 60-69 (22,6%), és Málta után második (14,1%) az 50-59 évesek korosztályában, bár az is igaz 80 év felettiek beoltottságában (48,7%) a lista második felében tanyázik.
Az olvasóban joggal merül fel a kérdés, Szlovákia hasonló adatait miért nem közöljük. Nos, a helyzet az, Szlovákia ezeket az adatokat még nem küldte el az uniós hatóságoknak.
Végezetül fontos megjegyeznünk, a fentiek nem azt hivatottak bizonyítani, Magyarországon járványügyi szempontból minden a legnagyobb rendben van, erről szó sincs. Maga Orbán Viktor ismerte el, a járvány talán legkeményebb hete vár Magyarországra, a járványügyi mutatók folyamatosan romlanak. Pusztán azt kívánjuk bemutatni, a magyar járványvédekezés sikeressége nem az oltásokon fog múlni. Abban ugyanis Magyarország, ahogy a mellékelt ábra mutatja, nagyon jó!
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »