Magyar politológus: Komoly nyomást gyakorolnak Magyarországra (NIF kommentárral)

Magyar politológus: Komoly nyomást gyakorolnak Magyarországra (NIF kommentárral)

Az USA azon döntése, hogy a korrupcióval vádolt hat névtelen magyar személytől megtagadja bejutást az USA-ba, “egy nagyon erős diplomáciai üzenet”, amit Washington Orbán Viktor kormányának küld. Ezt az üzenetet a kormánynak nem szabad figyelmen kívül hagynia – véli Rácz András magyar politológus.

RIA Novosztyi / Alekszej Nyikolszkyij

Ugyanakkor, véleménye szerint, a Budapest és Moszkva közötti kapcsolatok nem kis szerepet játszottak Washington döntésében. Ez egy nagyon komoly diplomáciai üzenet. Konkrét nevek nem annyira fontosak. Fontos maga az üzenet általában véve – mondta Rácz András telefonon Helsinkiből.

Washington már régóta bírálja a demokrácia állapotát Magyarországon, beleértve a tömegtájékoztatási eszközökről szóló törvényt, valamint Orbán “keleti politikáját”, amelynek célja közeledés Oroszországhoz. Megemlíthetjük a Déli Áramlat csővezetéket, az Ukrajnába irányuló reverz gázszállítás megszüntetését, amire sor került Alekszej Miller a Gazprom vezetője budapesti látogatása után, a Roszatom és Magyarország közötti teljesen átláthatatlan megállapodást a Paksi atomerőmű két új blokkjának építése kapcsán.

Magyarország orosz politikájának elvi jelentősége volt az USA lépéseiben. De a probléma nem az, hogy jó vagy pragmatikus kapcsolatokat tartsunk fenn Oroszországgal, erre mindenki törekszik. A probléma az átláthatóság hiányában keresendő, és abban, hogy a magyar kormány a EU- és a NATO többségének akarata ellenére cselekszik. A probléma nem az, hogy kapcsolatot tartunk Oroszországgal, hanem az, hogy hogyan folytatjuk ezt a politikát.

Rácz András szerint Washington lépését közvetlenül az váltotta ki, hogy a magyar médiában olyan hírek jelentek meg, melyek szerint a magyar adóhivatal zsarolni próbálta az országban működő amerikai cégeket, követelve, hogy utaljanak át pénzt a kormánypárti alapnak, és ennek cserébe adminisztratív védelmet biztosít nekik. Rac “erős politikai nyomásnak” nevezi Washington intézkedéseit, amelyeket figyelembe kell vennie Orbán kormánynak. Elmondása szerint nem véletlen az a tény, hogy Budapesten már régóta nincs amerikai nagykövet és a diplomáciai missziót ideiglenes ügyvivő vezeti. A belépés megtagadása magyar tisztviselőktől a következő, komolyabb diplomáciai gesztust jelenti.

Ez egy olyan csata, amit Orbán Viktor nem nyerhet meg. Az USA Magyarország legfontosabb stratégiai szövetségese a hitelek kérdésében, az értékrendben, és a katonai biztonság terén is. És ha a legfőbb szövetségese, legjobb barátja bírálja Önt, rá kell hallgatni.

Hírdetés

Oroszország Hangja

NIF megjegyzés:

Magyarországnak a magyar utat kell járnia. Azt az utat, mely független az olyan “jóakaró” szövetségesektől, mint az USA vagy az EU. Nekik köszönhetjük Hazánk feldarabolását, és ami még megmaradt belőle, azt is folyamatosan fosztogatják. Olyan politikát kényszerítenek Magyarországra, mely mind gazdaságilag, mind katonapolitikailag, de nemzetpolitikailag is egyértelműen hátrányos ránk nézve. Az USA és az EU pontosan tudja, hogy Magyarország ezen viselkedése könnyen elindíthat egy olyan folyamatot, mely felgyorsíthatja az amúgy is ingatag EU szétesésének folyamatát, amivel az USA elveszítheti európai manipulatív szerepét és azt az ütközőzónát, mely egy esetleges háborúban Európa szerepe lenne.

Ami pedig Rácz Andrást illeti, politológusként messzebb és többet kellene látnia. Az átláthatóság hiányáról beszélt Rácz. Minden szuverén államnak saját kül-és belpolitikája van. Ha ezt egy harmadik ország – legyen az az USA – azért akarja átláthatóvá tenni, mert csak így tudja befolyásolni, de ezt az átláthatóságot egyben el is várja, ott egyértelműek az országok közötti viszonyok. Magyarországot olyan gyarmatnak tekintik, mely az USA és az EU megítélésében lázadozni mer. Ezért történik most a nyomásgyakorlás részükről Hazánkra, amit a belső szociálliberális (ugye tudjuk, hogy ez ma milyen csoportosulást jelent pártoktól függetlenül?)  áruló csoportok minden eszközzel segítenek.

Nemzeti InternetFigyelő (NIF)


Forrás:internetfigyelo.wordpress.com
Tovább a cikkre »