Szlovákiában sokkal rosszabbak az infarktuson átesett beteg kilátásai, mint az Európai Unió fejlettebb országaiban. Ennek egyik kulcsfontosságú oka az, hogy az eseményt követő hónapokban nem ellenőrzik rendszeresen a kockázati tényezőket és a beteg egészségi állapotát.
Egy nemrég végzett elemzés kimutatta: az infarktust szenvedett szlovákiai betegeknek az ilyenkor ajánlott értéknél kétszer magasabb az érfalakon lerakódó „rossz” LDL koleszterinszintje. Sajnos ez az elkerülhető halálesetek számában is megmutatkozik.
Tavaly az előző évhez viszonyítva körülbelül 6 százalékkal emelkedett a szív- és érrendszeri betegségben elhunytak száma egyszerűen azért, mert sokan a pandémiára hivatkozva elhanyagolták az ellenőrzést, nem szedték rendszeresen az előírt gyógyszert. Évente 21 ezer ember hal meg olyan betegségben, ami közvetlenül az érelmeszesedéssel függ össze. Ismeretes, hogy ennek pedig a „rossz” LDL koleszterinszint az oka.
Pedig a magas koleszterinszint a vérből nagyon könnyen kimutatható. „Minden betegnek ismernie kellene a koleszterinszintjét, ugyanis bizonyított összefüggés van a »rossz« LDL koleszterin mennyisége, az érelmeszesedés és a szívinfarktus vagy a szélütés kialakulása között. A hivatalos adatok szerint a betegeknek mindössze 13 százaléka tudatosítja ezt. Az egyébként egészséges, 40 év feletti embereknek tudniuk kell, hogy az LDL koleszterin 3,0 mmol/L felett fokozott kardiovaszkuláris kockázatot jelent. Ám ez az infarktuson, szélütésen átesett vagy ischémiás szívbetegségben szenvedő páciensre nem vonatkozik. Ebben a csoportban átlagosan 3,21 mmol/L értéket mértünk, pedig az Európai Kardiológiai Társaság ajánlásai szerint nem szabadna meghaladnia az 1,4mmol/L-t” – mutatott rá dr. Branislav Vohnout, a Szlovákiai Ateroszklerózis Szövetség elnöke. Mindebből világosan látszik, hogy mind a betegek, mind az orvosok lebecsülik a „rossz” koleszterin káros hatását. „Figyelmeztető jel az is, hogy az említett betegségeken átesettek 41 százalékánál ellenőrizték – háromévente egyszer – az LDL szintjét. Pedig épp náluk kellene rendszeresen, évente többször is elvégezni az ellenőrzést” – emelte ki dr. Eva Goncalvesová, a Szlovák Kardiológiai Társaság jövendő elnöke.
A gyakran halállal végződő szívinfarktus vagy szélütés fő oka az érelmeszesedés, ami az LDL koleszterin szintjétől függ. Ez a koleszterin lerakódik az érfalakon, úgynevezett plakkokat alkot, s lassan elzárja az ereket. Épp a magas LDL-szint az oka a felesleges haláleseteknek. Franciaországgal összehasonlítva 100 ezer lakosra számítva Szlovákiában háromszor több elkerülhető haláleset történik. „A magas koleszterinszint ma már jól kezelhető betegség, és ha a beteg betartja az orvos ajánlásait, sokáig jó minőségű életet élhet” – magyarázta dr. Peter Hlivák kardiológus.
A szlovákiai páciensek azonban a koleszterincsökkentő kezelést vagy ignorálják, vagy önkényesen abbahagyják. „Súlyos probléma Szlovákiában az úgynevezett sztatinofóbia, vagyis a koleszterincsökkentő sztatinoktól való beteges félelem. A konspirációs honlapok és nem szakemberek által írt cikkek hatására a betegek nem tartják be a koleszterincsökkentés szabályait, aminek újabb infarktus vagy szélütés a következménye, ami nemritkán halállal végződik” – jegyezte meg dr. Branislav Vohnout.
„Annak ellenére, hogy jelentősen csökkent az infarktus vagy szélütés miatt kórházban bekövetkezett halálesetek száma, van még mit javítani a kórházi kezelés után a betegek ellátásán. Jobban fel kell őket világosítani, tájékoztatni arról, hogy a sikeresen kezelt infarktus vagy szélütés nem csak egy esemény, ami után minden úgy folytatódik, mint azelőtt. Ugyanis nagy a veszély, hogy az esemény megismétlődik és halállal is végződhet. El kell nekik mondani, hogy ha nem vesznek részt a veszély csökkentésében, kilátásaik nagyon rosszak. A korábbiaknál feltétlenül nagyobb figyelmet kell rájuk fordítani” – magyarázta dr. Robert Hatala, az egészségügyi minisztérium kardiológiai főszakértője.
A koleszterinszint csökkentésének legtermészetesebb módja az egészséges táplálkozás, bár ez sem tudja teljesen hatástalanítani a beteg kedvezőtlen öröklött hajlamát. Az biztos, hogy kevesebb telített állati zsírt tartalmazó ételt, s több rostban gazdag élelmiszert kellene fogyasztania. A rendszeres mozgás, a stressz kerülése is fontos része a koleszterinszint csökkentésének.
Bizonyos esetekben egészséges étkezéssel és rendszeres mozgással sem sikerül csökkenteni az LDL szintjét. Ilyenkor jó, ha az orvos a leghatékonyabb gyógyszeres kezelést ajánlja a betegnek. Fontos viszont, hogy a beteg rendszeresen szedje a gyógyszert, hogy járjon ellenőrzésre, és természetesen továbbra is az egészséges életmód elvei szerint éljen.
(kovács)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »