Bár a szlovák-magyar kapcsolatok sokak (köztük a külügyi vezetők) szerint történelmi csúcson vannak, azért mindig belefér egy-egy jól elhelyezett övön aluli ütés az utódállamok részéről. S ha ebben személyesen részt vesz a legfőbb közjogi méltóságok egyike-másika, akkor nyugodtan kijelenthetjük: ez az állam hivatalos véleménye és politikája a magyarokkal szemben.
Boris Kollár, a szlovák parlament elnöke ugyanis nemcsak részt vett, de beszédet is mondott azon az ünnepségen, melyet Komjáton ültek, midőn felavatták a „Trianon – 100+1 év” címet viselő emlékművet. Ezt hazudta:
„Az egykori Osztrák–Magyar Monarchia területén létrejött mai nemzetállamok az Európai Unió demokratikus, teljes értékű tagállamai. A trianoni békeszerződés nélkül sosem valósulhatott volna meg közöttük a valódi, egyenjogúságon alapuló együttműködés. Ennek a szerződésnek a tiszteletben tartása hozzájárul a közép-európai térség stabilitásához”.
És ennek köszönhető szerinte, hogy
No ha ez így volt, akkor (Cseh)Szlovákia békeidőben követte és követi el folyamatosan a népirtást az itt élő magyarok ellen, ami talán még a háborús gaztetteknél is ocsmányabb, már ha lehet ilyet mondani. Benestől Klusig – és Kollárig erről szól a történet.
És persze ne feledkezzünk meg a derék ex-államfőről, Ivan Gašparovičról sem, aki nélkül talán meg sem tartották volna ezt a csodálatos rendezvényt a testvéri együttélés jegyében.
Bármely eset alkalmatlanná tenné őket posztjukra – egy jobb világban. Ott díszelgett tehát a cseh és a japán nagykövet, több parlamenti képvviselő, köztisztviselők, önkormányzati képviselők.
Ami tehát világossá teszi, hogy itt egy hivatalos álláspont megerősítése történt, nagyjából úgy, ahogy az 2007-ben a parlamentben, amikor a kollektív bűnösségünket kimondó Benes-dekrétumokat bástyázták körül egy parlamenti határozattal.
És végül a hányinger rész: lopott ország, lopott címer, legyen hát a Trianon-emlékmű is ehhez méltó:
Soha ennél találóbb szimbólumot arra, mi is valójában a szlovákiai „magyarságpolitika”…
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »