Londoni elemzői vélemények szerint az iráni atomprogramról elért megállapodás nyomán jövőre megkezdődhet ugyan az iráni nyersolajtermelés növekedése, de valószínűleg hosszú évekbe telik, mire Irán vissza tudja emelni kitermelését a szankciók előtti szintekre.
Egyes citybeli házak várakozásai szerint mindazonáltal a megállapodás így is tartósan alacsony olajárakat eredményezhet.
A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő londoni iparági elemzői keddi helyzetértékelésükben kiemelték, hogy Irán jelenleg napi 1,1 millió hordó olajat termel a szankciók foganatosítása előtt mért 2,5 millió hordós csúcs helyett.
A cég szerint ha elkezdődik a szankciók feloldása, Irán emelheti kitermelését, de éppen az eddigi szankciók miatt valószínű, hogy termelőkapacitásának csak egy részét tudja ismét munkába állítani érdemi beruházások nélkül.
A Fitch elemzőinek becslése szerint jövőre a szankciók szigorítása óta elvesztett napi 1,4 millió hordós kitermelési kapacitásnak – vagyis a jelenlegi szint és a szankciók előtti csúcs különbségének – nem egészen a felével növekedhet az iráni nyersolajtermelés.
A kiesés fennmaradó részének ledolgozásához a Fitch Ratings szakértői szerint jelentős beruházásokra és szakértelemre lesz szükség, és Irán ehhez valószínűleg nemzetközi olajtársaságok partneri együttműködését kéri majd. Az ilyen fejlesztési programok elfogadása azonban rendszerint hosszú hónapokat, végrehajtásuk pedig gyakran éveket vesz igénybe, mivel az olajcégek és a velük tárgyaló kormányok is a maguk szempontjából a lehető legjobb feltételek elérésére törekszenek – áll a hitelminősítő keddi londoni elemzésében.
Ráadásul az iráni nukleáris fejlesztés korlátozásáról és ellenőrzéséről most létrejött egyezmény nyitva hagyja a szankciók újbóli bevezetésének lehetőségét arra az esetre, ha Irán nem teljesíti vállalásait. E bizonytalansági tényező miatt valószínűtlen, hogy a nemzetközi olajipari vállalatok sietve lekötnék egyébként is feszített beruházási költségvetésük jelentős hányadát iráni fejlesztési programokra, függetlenül az elérhető előnyöktől – jósolták a Fitch londoni elemzői.
A ház szerint a piacon jövőre várhatóan megjelenő pótlólagos iráni olaj valószínűleg késlelteti valamelyest az olajárak visszaerősödését, de a Fitch szakértői így is a nyersolaj drágulásával számolnak 2016-ban, a kereslet növekedése és az olajárak tavalyi összeomlása után visszafogott kitermelési beruházások miatt.
A Fitch Ratings elemzőinek előrejelzése szerint azonban két-három évig biztosan eltart, mire a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta hordónkénti ára visszatér a 80 dollár körüli szintekre. A cég szerint a fő bizonytalansági tényező az Irán által tárolt 40 millió hordó olajkészlet, de a hitelminősítő arra számít, hogy Irán – éppen az elérhető ár maximalizálása végett – ezt a mennyiséget csak fokozatosan engedi rá a piacra.
Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) az iráni olajkínálat ennél robusztusabb ütemű felfutására számít.
A ház keddi helyzetértékelése szerint mivel a termelésből kivont iráni olajkutakat a szankciók szigorítása után rendezett körülmények közepette zárták le, ezeknek a mezőknek az újbóli megnyitása néhány hónapon belül érezhetően megemelheti a globális kínálatot. Ráadásul Iránnak jelentős tartalékolt készletei is vannak, amelyeket szinte azonnal a piacra tud vinni.
A CEBR londoni elemzői ennek alapján azzal számolnak, hogy jóllehet a Brent magához tér valamelyest az iráni atomprogramról kötött megállapodás bejelentése utáni árfolyamveszteségekből, hordónkénti ára azonban az idei év hátralévő részében is 60 dollár körüli szinteken marad.
(MTI)
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »