Több területen is jelentős hiányosságaik vannak egyes mesterséges intelligencia modelleknek, több még küzd a magyar nyelvvel is.
A mesterséges intelligenciával foglalkozó PeakX csoport a jelenlegi legnépszerűbb AI modellek segítségével átfogó kutatást végzett a magyar országos kompetenciaméréseken. A kutatás célja az volt, hogy kiderítsék, vajon helyt tudnak-e állni a különböző típusú fejlesztések a mesterséges tesztkörnyezeten kívül is – írja az economx.hu.
Az AI modell teszteléshez a vállalat emberei 70 szövegértési és 70 matematikai feladatot használtak, kiegészítve történelem, természettudomány és digitális kultúra kérdésekkel, amelyeket később egy objektív pontozási rendszerrel értékelték. A tesztek három szempontot vettek figyelembe: a feladatmegoldások gyorsaságát, az erőforrásigényt és költségeket, illetve a pontosságot.
A PeakX minősítése az AI modellekről és a teljesítményükről:
A tapasztalatok szerint bár az érvelő modellek lassabbak és drágábbak, minden kategóriában jobb teljesítményt tudtak nyújtani AI társaiknál. Az eredmények alapján le lehet vonni a következtetést, miszerint a nagy nyelvi modellek a problémamegoldó és analitikus készségeket igénylő területeken még nem képesek helyettesíteni az emberi tudást. Ez a lemaradás főként a komplex matematikai készségeket igénylő feladatokban mutatkozik meg.
A legtöbb AI modellnél az egymás után feltett két ugyanolyan kérdésre adott válaszuk gyakran különbözik, és egyes típusok (például a DeepSeek) nehezen fejti meg a vizuális elemeket, amely azonban a magyar kompetenciamérés szerves részét képezi.
A különböző modelleknek meggyűlik a baja a magyar nyelv megértésével, így emiatt is előfordulhatnak hibák. A végős következtetés szerint a mesterséges intelligencia kiváló lehetőség a tudás bővítésére, illetve gyors megszerzésére, de fontos kiemelni, hogy az emberi tudást nem képes helyettesíteni.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »