Az orvosi rendelők számára jelenleg a legnagyobb kérdés, hogyan lesznek képesek túlélni a jövő évet. Amennyiben nem kapják meg a kért 700 millió eurót, fennáll a veszélye, hogy egyesek kénytelenek lesznek beszüntetni a tevékenységüket az egekbe szökő energiaszámlák miatt.
„Az egyik megoldás a betegek anyagi hozzájárulása lenne. Tudjuk, hogy az egészségügy ily módon történő finanszírozása világszerte megszokott dolog, ezért úgy vélem, itt az ideje megnyitni a kérdést. Nem gondolok itt óriási összegekre, hanem arra, hogy az egészségügyi gondoskodás ugyan ingyenes, de ugyanakkor pénzbe kerül“ – magyarázta Vladimír Lengvarský (OĽaNO-jelölt) egészségügyi miniszter.
Erről azonban egyelőre még nem beszélt Igor Matovič (OĽaNO) pénzügyminiszterrel, az egészségügy helyzetét taglaló legközelebbi megbeszélést a jövő hétre tervezik. A Szlovák Orvosi Kamara az egészségügy költségvetésének legalább 700 millió euróval történő megemelését szorgalmazza, ismételten rámutatva arra a tényre, hogy az eredetileg javasolt összeg nem elegendő.
„A Szlovák Orvosi Kamara javasolja az állami biztosítottak után fizetett összeg legalább arra a szintre való emelését a valorizációval együtt, amekkora összeget a vállalkozók kötelezően fizetnek. Ez 2022-ben 79 euró volt.
A Szlovák Orvosi Kamara minden olyan javaslatot támogat, ami az állami biztosítottak után fizetendő összeg emeléséhez vezet, növelve ezzel az egészségügy költségvetését.
A kamara rámutat, hogy amennyiben nem emelik a költségvetésüket, mindenképp az a helyes lépés, ha a politikusok megmondják az embereknek az igazat, miszerint hozzá kell járulniuk az egészségügyi ellátásuk költségeihez. Kérdéses szerinte, hogy egyáltalán találnak-e olyan rendelőt, ahol ebben az esetben ellátják őket. A lépés szükségességére több egészségügyi szervezet, köztük a kamara már novemberben felhívta a figyelmet.
(NZS/Felvidék.ma/Pravda)
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »