Lemondtak a lengyel titkosszolgálatok vezetői

Az új lengyel kormány parlamenti jóváhagyását követően, csütörtökre virradó éjjel lemondott négy lengyel titkosszolgálati főnök, a Belbiztonsági Hivatal (ABW), a hírszerzés (AW), a katonai elhárítás (SKW) és hírszerzés (SWW) vezetője, a lemondásokat a kormányfő elfogadta – jelentette a lengyel média.

Új titkosszolgálati vezetőket egyelőre nem neveztek ki.

A közszolgálati televízió csütörtökön arról számolt be, hogy a szerda éjjeli bizalmi szavazást követően, melyen a képviselők többsége jóváhagyta az új kormányt, megválasztották a titkosszolgálatokat felügyelő parlamenti bizottság tagjait is.

A bizottság éjjeli üléséről Marek Opiola, a testület elnöke elmondta az újságíróknak: az ott jelen lévő Antoni Macierewicz új nemzetvédelmi, valamint Mariusz Kaminski titkosszolgálatokat felügyelő miniszter tájékoztatta a bizottság tagjait a titkosszolgálati vezetők lemondásáról. Ezt a bizottság jóváhagyta, Beata Szydlo kormányfő pedig ezt követően elfogadta.

Hírdetés

Marek Biernacki, az előző kormány titkosszolgálatokat felügyelő államtitkára leváltásnak nevezte és bírálta a titkosszolgálati vezetők távozását. Szerinte „terrorveszély időszaka van”, ezért a leváltásokat „civilizált módon” kellett volna végrehajtani, mely biztosította volna a hatáskörök és az információk átadását.

A TOK FM rádiónak csütörtökön nyilatkozó Grzegorz Schetyna korábbi külügyminiszter „hadiállapotnak” minősítette a titkosszolgálati vezetők leváltását. „Nyugtalanító a változások terjedelme és üteme” – mondta.

Opiola újságíróknak nyilatkozva elmondta: a váltást épp „a folyamatosság érdekében hagyták jóvá”. A korábbi kormánypárt, a Polgári Platform politikusainak rövid az emlékezetük – mondta, rámutatva: a 2007-ben kormányra került, jelenleg fő ellenzéki erővé vált jobbközép liberális párt a titkosszolgálatokat felügyelő parlamenti bizottság első ülésén szintén leváltotta az akkori titkosszolgálati vezetőket.

A lengyel polgári és katonai titkosszolgálatok vezetőit a kormányfő bízza meg, illetve váltja le, mások mellett az illetékes parlamenti bizottsággal, a katonai szolgálatok esetében pedig a nemzetvédelmi tárca vezetőjével is konzultálva.


Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »