Leleplezték Batsányi János költő felújított emléktábláját Kassán – KÉPEKKEL

Leleplezték Batsányi János költő felújított emléktábláját Kassán – KÉPEKKEL

Leleplezték Batsányi János költő felújított emléktábláját Kassán. A Fő utcán található, hatvan évvel ezelőtt állított emléktáblát Batsányi János születésének 260. évfordulója alkalmából újíttatta fel Magyarország kassai főkonzulátusa.

A táblaavatón Jaroslav Polaček, Kassa főpolgármestere és Lengyel Miklós, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának képzésekért, ösztöndíjprogramokért és tudománydiplomáciáért felelős helyettes államtitkára mondott beszédet.

Változnak az emberek, a kapcsolatok, a korszakok. De a társadalom minden időben segít megnevezni azokat a dolgokat, amelyekért érdemes élni és harcolni. Költőnknek éles tolla volt, nem fegyverrel, hanem ésszel harcolt, amikor úgy érezte, rá kell mutatnia az igazságtalanságra”

– mondta a főpolgármester. 

Hangsúlyozta, Kassa egy olyan többnemzetiségű város, amely soha nem feledkezik meg azokról, akik a városért munkálkodtak. Végezetül Jaroslav Polaček köszönetet mondott Magyarország főkonzulátusának, hogy felújították és megszépítették a városhoz kötődő jeles személyiség emléktábláját.

„Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!”

Lengyel Miklós helyettes államtitkár megköszönte, hogy Kassa városa partner volt az emléktábla felújításában. Mint mondta, a város híres személyiségei, legyenek akár magyarok vagy szlovákok, megérdemlik, hogy közösen őrizzük emléküket. 

Felidézte, Batsányi János jelentős szerepet játszott Kassa kultúrtörténetében. A Kassai Magyar Társaság tagjaként részt vett az első magyar nyelvű irodalmi folyóirat, a Magyar Museum kiadásában. A francia forradalom eszméinek elkötelezett híve lett, az általa szerkesztett folyóiratban jelent meg 

A franciaországi változásokra című híres epigrammája is, amelynek záró sora, „Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!”, szállóigévé vált. Nézetei miatt 1793-ban elbocsátották állásából. Kassáról való távozásával a Kassai Magyar Társaság és a Magyar Museum folyóirat is megszűnt. 

Alacsony származása ellenére Batsányi korának egyik legképzettebb és legműveltebb írója volt, aki irodalomszervezőként és nyelvújítóként is sokat tett a magyar nyelvért. Számára a hazaszeretet nem puszta szó volt, egy élet tettei igazolták elvei és hazája melletti elkötelezettségét”

Hírdetés

– hangsúlyozta Lengyel Miklós.

Mint mondta, Batsányi szeretett hazájától elszakadva, száműzetésben töltötte utolsó éveit Linzben és ott is halt meg. Ottani lakhelyét egy 1963-ban, a költő születésének 200. évfordulója alkalmából készült emléktábla díszíti, amely a most felújított kassai emléktáblához hasonlóan szintén Borsos Miklós, a híres magyar szobrászművész alkotása. A linzi táblán az áll: „A jelen lehet irigy és hálátlan, de a jövő igazságos lesz”. 

Ez a jövő mi vagyunk, akik most itt állunk a költő kassai emléktáblája előtt, és születésének 260. évfordulóján a költő és forradalmár emlékének adózunk, annak, „aki azért szenvedett, hogy felvirradjon az a kor, melyben a szabadságot már nem lehet többé bebörtönözni”

– mondta. 

Együtt őrizzük az emlékeket

Az emléktábla leleplezését követően Lengyel Miklós lapunknak nyilatkozva hangsúlyozta, Magyarország kiemelten fontosnak tartja a külföldi magyar emlékhelyek megőrzését. 2017 óta külön kerettel támogatja a megmentésre szoruló magyar történelmi és kulturális emlékek megóvását, illetve újabb emlékhelyek kialakítását. A programnak köszönhetően már több mint száz műemlék újult meg szerte a világon. Ebből a keretből újulhatott most meg a magyar felvilágosodás kiemelkedő költőjének, Batsányi Jánosnak az emléktáblája is. 

Az ember felteheti a kérdést, miért lehet jelentős egy emléktábla felújítása. Nos, legalább két dolog miatt, egyrészt mutatja, hogy Magyarország nem feledkezik meg a nagy magyarokról, mindegy, a világ mely pontján éltek és alkottak.

Másrészt azért, mert a mostani és az ehhez hasonló események tanúságot tesznek arról, hogy két ország képes és kész együttműködni, közös múltunk, közös hőseinek emlékét megőrizve, összefogva az emléktáblák, emlékhelyek megőrzéséért, felújításáért, megóvásáért” 

– mondta a helyettes államtitkár. 

Közös múltból közös jövőt kovácsolni

Annak kapcsán, hogy Magyarország kassai főkonzulátusa milyen apropóból látott hozzá az emléktábla felújíttatásához, Hetey Ágota főkonzul elmondta, a táblát Batsányi János születésének 200. évfordulója alkalmából, azaz hatvan évvel ezelőtt állították, s azóta egy kicsit megkopott a fénye. Ezért azt szerették volna, hogy ismét méltó külsőt kapjon. 

Nagyon büszke vagyok arra, hogy a kassaiak hatvan évvel ezelőtt is fontosnak tartották, hogy Batsányi János emlékének táblát állítsanak, és ma is olyan közegben élünk együtt a kassaiakkal, élükön a főpolgármesterrel, amely fontosnak tartja emléke megőrzését. Olyanokkal, akik értik, hogy a közös múltból úgy tudunk közös jövőt kovácsolni, ha büszkék vagyunk magunkra, a múltunkra, az előttünk járókra

– fogalmazott Hetey Ágota.

Megjelent a MAGYAR7. 40. számában.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »