Szerbia a jövőben is befektet a mesterséges intelligenciába (MI, illetve AI-artificial intelligence), de úgy, hogy közben odafigyel az etikai alapelvekre – jelentette ki Miloš Vučević kormányfő a Kelet-európai gépészeti tanulmányok (Eastern European Machine Learning-EEML) nyári iskola megnyitóján az újvidéki Tudományos-Technológiai Parkban. Vučević szavai szerint a legfontosabb meggátolni a visszaéléseket a mesterséges intelligenciával, ezért szükséges a célravezető jogszabályok kidolgozása. A Vajdasági Rádió és Televízió összeállítása szerint Vučević aláhúzta, a szabályozásnak nem szabad akadályokat gördíteni a fejlődés útjába.
– Az a legfontosabb, hogy feloldjuk az emberek félelmét, hogy tudatosítsuk velük, a mesterséges intelligencia az emberiség javára van. A fejlődés és a mesterséges intelligencia elterjedése az elektromos áram előállításával is összefüggésben áll. Tudjuk, hogy önök mennyire fontos munkát végeznek. Önök rendre a tudomány határtalanságát szemléltetik. Szeretnénk, ha a jövőben is a tudományra összpontosítanának és hozzánk, egyszerű halandókhoz közelebb hoznák nemcsak a tudományt, hanem az oktatást is. A Tudományos-Technológiai Parkkal az volt a cél, hogy legyen egy hely, ahol szakértőink közösségben foglalkozhatnak a mesterséges intelligenciával. Szinte sehol a világon nincsen olyan egyetem, ahol mindez egy helyen elérhető – fogalmazott Miloš Vučević a nyitórendezvényen, amelyen mások mellett Maja Gojković, a tartományi kormány elnöke, Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke és Jelena Begović tudományos, technológiai fejlesztési és innovációs miniszter is részt vett.
A hatnapos nyári iskolán 24 országból 250-en vesznek részt, az előadók a világ legrangosabb egyetemeiről érkeznek. A résztvevőknek elméleti előadásokat és gyakorlati órákat egyaránt felkínálnak. Az újvidéki egyetemi város keretében kiépített Tudományos-Technológiai Park épületét 2020-ban adták át rendeltetésének. A Vajdaság Autonóm Tartomány alapította létesítményben innovációval foglalkozó technológiai cégek, startup vállalatok és csapatok, valamint kutató-fejlesztési intézetek működhetnek. Jelenleg 27 startup, 20 technológiai cég és 1 kutató-fejlesztési intézet működik a Tudományos-Technológiai Parkban. A létesítmény második épületének a tervezéséről szóló szerződést tavaly szeptemberben írták alá, egyelőre nincsenek sajtóértesülések, hogy meddig jutottak a projektummal.
Forrás: magyarszo.rs
Borítókép: Juhász Bálint hivatalos Facebook-oldala
The post Lehetőség és kihívás appeared first on Külhoni Magyarok.
Forrás:kulhonimagyarok.hu
Tovább a cikkre »