A természet furcsa fintora, hogy van, aki épp a csalánra vagy az útifűre allergiás, míg másra jótékony hatással vannak e növények. Az alább felsorolt gyógynövényekből készült teák enyhítik, de akár meg is szüntethetik a köhögést, kitisztítják a légutakat.
A gyógygombák királyának is tartják a reishit gyulladáscsökkentő, nyugtató, vérnyomáscsökkentő és daganatellenes hatása miatt. Antihisztamin hatása ugyanis tökéletes kiegészítő terápia lehet az allergiában szenvedőknek a benne lévő összetevő, a triterpéneknek köszönhetően. Vizsgálatok szerint nemcsak a pollen-, hanem a mogyoróallergiára is hasznos lehet.
A homoktövis egészségünkre gyakorolt pozitív hatásait hosszasan lehet sorolni. Magas C-vitamin-tartalmának köszönhetően erősíti az immunrendszer működését, ellenállóbb lesz szervezetünk a betegségekkel szemben. Gouth János, törökbálinti orvos laboratóriumi kísérletei szerint, aki fogyasztja a csodanövényt, immunrendszere olyannyira megerősödik, hogy a betegség tünetei megszűnnek. Szinte mindenfajta allergia egy-két hét alatt megszüntethető, legyen az pollen-, fém- vagy napfényallergia. – írja az mno.hu.
Homoktövis
Csalán
Tibetben a csalánt kiemelt gyógyhatású növényként emlegetik. Olyan összetevőket tartalmaz, amelyek csökkentik az allergiás gyulladást és a hisztaminszintet. Vizsgálatok kimutatták, hogy hatásosabbak az allergiás tünetek csökkentésében a fagyasztott vagy szárított csalán készítmények, mint a gyógyszerkivonatok. Vértisztító hatásának köszönhetően akár egy hét alatt enyhítheti az allergiás tüneteket, így az ekcémát, szénanáthát, asztmát és a csalánkiütést, ehhez elég, ha naponta legalább egyszer megiszunk egy csésze csalánteát, de készíthetünk csalánfőzeléket is.
Lándzsás útifű
Hírdetés
A lándzsás útifű a légutakat tisztítja, csökkenti a váladékképződést, könnyíti a légzést, oldja a letapadt nyákot. Így használjuk: 2-3 dl forró vízzel forrázzunk le 2 teáskanálnyi szárított lándzsás útifüvet, hagyjuk állni 10 percig, majd szűrjük le, és napi 2-3 csészével igyunk annak érdekében, hogy az allergia ellen hatásos legyen. Májustól októberig virágzik, de van, aki épp erre a növényre allergiás, így számára nem javallott.
Lándzsás útifű
Koriander
A keleti, afrikai, dél-amerikai és indiai konyhák nélkülözhetetlen eleme a koriander, nem csupán fűszerként bír pozitív tulajdonságokkal. Enyhítheti a kellemetlen allergiás tüneteket, például az orrdugulást vagy a tüsszögést. Illóolaja az allergiás bőrtüneteken, a kiütéseken javít, így rovarcsípések vagy irritáló hatású növények ellen is használható. A jellegzetes aromájú növény, egy teáskanálnyi friss zöld levelének levéből napi 3 alkalommal fogyasztva hasznos a szénanátha vagy bőrkiütés esetén. Hatását az emésztőrendszeren, a légzőszerveken és a vizeletkiválasztó rendszeren keresztül fejti ki.
Gyermekláncfű
Európa egyes vidékein gyógyászati célból külön termesztik azt a gyermekláncfüvet, vagy másnéven pitypangot, ami hazánkban vadon burjánzik. Gyökere rendkívül jól használható az allergia ellen, ha 3 csésze teát fogyasztunk naponta, ami a növényből készül. Viszont azok, akik virágporára érzékenyek, óvatosan fogyasszák.
Papsajt
A szénanátha ellen az egyik legjobb megoldás a különleges nevű immunerősítő növény, amit sokan közönséges mályva néven ismernek, de termése sajt ízű, innen származik elnevezése. Ha szárított leveleiből teát főzünk, csökken az allergia miatti köhögési inger, de ha nem ízlik, öblögetőként is használhatjuk. Ha az arcon viszkető és égő érzést okozó allergiával van dolgunk, ebben az esetben is jótékony a belőle készült tea.