Leépítések a Volkswagen pozsonyi gyárában: Kit érint és mi áll a háttérben?

Leépítések a Volkswagen pozsonyi gyárában: Kit érint és mi áll a háttérben?

Több mint ezer munkavállaló veszítette el állását a pozsonyi Volkswagen gyárban – jelentette be Eduard Heger volt szlovák miniszterelnök. A magyarellenes és globalista politikát követő Demokrati párt politikusa szerint a leépítések részben az Egyesült Államok által bevezetett új vámok következményei. A gyár ugyanakkor hangsúlyozza: a termelési változásokat már korábban elindították, és azok nem érintik az állandó alkalmazásban álló dolgozókat. Érdemes kiemelni, hogy a Volkswagen és általában az európai autóipar elsősorban az európai versenyképesség leépülése és a Kínával szemben bevezetett vámok miatt roppant meg. A versenyképesség leépüléséért a Heger által nagyban támogatott ukrajnai háború és szankciós politika tehető felelőssé, a Kínával szembeni lépéseket pedig Brüsszel vezette be – akikkel Heger és pártja szinte mindenben egyetért.

Kik veszítik el az állásukat?

A pozsonyi Dévényújfalu városrészben található gyár előtt tartott sajtótájékoztatóján Heger elmondta, hogy értesüléseik szerint több mint ezren kerültek az utcára, az érintettek fele szlovák állampolgár. Kiemelte: a családfenntartók hirtelen munkanélkülivé válása különösen súlyos következményekkel járhat, hiszen sok család egyik napról a másikra a megélhetéséért küzdhet.

A globalista kottából játszó Demokrati a munkaviszonyok megszüntetésének egyik okaként az amerikai vámok bevezetését jelölte meg. Ezek a korlátozások különösen érzékenyen érinthetik azokat a gyárakat, amelyek jelentős exportot bonyolítanak az Egyesült Államok felé.

A Volkswagen álláspontja és a tények másról árulkodnak

A Volkswagen képviselői cáfolták, hogy a leépítések a vámokkal lennének összefüggésben. Mint közölték, a gyártási struktúrák módosítása már az amerikai intézkedések előtt elindult.

Április 7-től az egyik gyártási szakaszban háromról két műszakos rendre álltak át. A változtatás oka az adott márkák (mint az Audi vagy a Porsche) iránti kereslet csökkenése volt – a döntést tehát nem közvetlenül a vámok indokolták.

Csak az ideiglenes dolgozókat érinti

A cég hangsúlyozta, hogy az állandó munkaviszonyban lévő dolgozók állásai nincsenek veszélyben. Az elbocsátások elsősorban az ügynökségeken keresztül alkalmazott és az ideiglenes munkavállalókat érintik – többségében harmadik országból származókat –, valamint a cég közvetlen beszállítóinál dolgozókat. Ők azok, akiknek a szerződése határozott időre szólt, vagy nyugdíjba vonulással szűnt meg a munkaviszonyuk.

Az üzemi szakszervezet (Moderné odbory Volkswagen) elnöke, Jolana Julkeová hozzátette: jelenleg nincs olyan szervezeti átalakítás a cégnél, amely miatt a törzsgárda tagjai elveszíthetnék az állásukat. A kollektív szerződésben rögzített „foglalkoztatási garancia” 2027 végéig védi a gyárban dolgozó állandó alkalmazottakat.

Hozzátesszük azonban, hogy hasonló foglalkoztatási garanciája a németországi alkalmazottaknak volt, és a Volkswagen vezetése inkább bevállalta a tömeges leépítéseket akár bírósági perek árán, minthogy halogassa a gyárak átszervezését.

Hírdetés

Az amerikai vámok hatása

Az Egyesült Államok évek óta az egyik legfontosabb exportpiaca a Volkswagen-csoportnak: tavaly a gyár autóinak 16 százalékát – közel 55 ezer darabot – az USA-ba szállították. Az érintett modellek között szerepel a Porsche Cayenne, valamint az Audi Q7 és Q8.

A vámok bevezetésével azonban 25 százalékkal drágult a külföldről importált autók ára, ami jelentősen rontja az európai gyártók versenyképességét az amerikai piacon. Ráadásul az Audi globális kereslete is csökkenést mutat – az idei első negyedévben 3,4 százalékos visszaesést regisztráltak. Ez azonban egy új jelenség. 

Az autóipar döglődése mögött sokkal inkább az amerikai versenyképesség leépülése áll. A szankciós politika és az olcsóbb orosz energiahordozókról való erőltetett leállás, amit a Demokrati és támogatott, padlóra küldte az ágazatot. Olyannyira, hogy már 2023-ban a Volkswagen konszern úgy döntött, nem Közép-Kelet-Európában, hanem az amerikai kontinensen építi fel új gyárait.

Egy következő súlyos oka a most jelentkező problémáknak az Brüsszel és az európai Zöldek erőszakos klímasemlegességi politikája. Ez nem csak lehetetlen korlátozásokat rótt a gyártók nyakába, de be is tiltotta a belsőégésű motorok gyártását (2035-től). Ennek a politikai nyomásnak a hatására az autógyárták tömegével tértek át az elektromos autók gyártására.

A problémák akkor jöttek, mikor kiderült, hogy a vásárlók zöme vagy az elektromos autók ára vagy előítéleteik miatt nem akarják megvenni az ilyen járműveket, ráadásul még az elektromos hálózat sem volt felkészülve egy nagyobb piac kiszolgálására – pláne nem az energiaválság árnyékában. Az elektromos autók üzleti modellje összeomlott. Donald Trump amerikai elnök pedig hivatalba lépésekor bejelentette, hogy újra belsőégésű motorokat fog gyártani az USA. Ez pedig azt jelentette, hogy Európának mégis csak a hagyományos motorok területén kellene tartania a versenyt az elektromos autók helyett.

Mindennek tetejében még Trump hivatalba lépése előtt, az amerikai demokrata párti adminisztráció nyomására Brüsszel büntetővámokat rótt ki a kínai termékek egy csoportjára, amire válaszul Peking vámokat vetett ki az európai autókra. Brüsszel annak ellenére lépte ezt meg, hogy az egész európai autóipar tiltakozott ellene. Azok között, akik nem tiltakoztak akkor, ott volt Eduard Heger és a Demokrati is.

Gazdasági kilátások

A szakértők attól tartanak, hogy az amerikai vámintézkedések hosszabb távon komoly következményekkel járhatnak a szlovák gazdaságra nézve. A legrosszabb forgatókönyv szerint a bruttó hazai termék (GDP) akár 2,7 százalékkal is visszaeshet, és 20 ezer munkahely is megszűnhet – állítja a Szlovák Nemzeti Bank. Ezek tovább tetőzik brüsszel és az atlantista-liberális pártok által hozott rossz döntéseket.

Matej Horňák, a Slovenská sporiteľňa elemzője a szlovák Pravdának azt nyilatkozta, hogy a szlovák gazdaság különösen érzékenyen reagál a külkereskedelmi változásokra, mivel az autóipar kiemelten nagy részesedéssel bír az exportban. Előrejelzése szerint a következő három évben a GDP 1,5 százalékkal is csökkenhet, ami több milliárd eurós veszteséget és a munkanélküliségi ráta emelkedését eredményezheti.

Mindezek ellenére a Volkswagen globális szinten még mindig optimista: a vállalat becslései szerint éves bevételeik idén 5 százalékkal nőhetnek. Szlovákiában azonban a helyzet egyre több dolgozót és családot hoz nehéz helyzetbe. Ennek oka, hogy a Volkswagen

Körkép.sk

Nyitókép forrása: SITA/AP Photo/Martin Meissner


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »