Lavrov: a NATO „elvetette az illemet”

Lavrov: a NATO „elvetette az illemet”

Felelőtlen figurák atomfegyver bevetésére akarják provokálni Putyint. E szélsőségesek nem gondolnak bele abba, hogy a javadalmazást nem tudják felélni, ha atomfelhők jelennek meg kontinensünk fölött.

Lavrov – tass/Vlagyimir Gerdo

A NATO „elvetette az illemet”, amikor megengedte magának, hogy orosz területre irányuló megelőző csapások lehetőségét mérlegelje – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Független Államok Közössége (FÁK) tagállamai biztonsági és hírszerző szolgálati vezetőinek keddi találkozóján.

„A minap a NATO katonai bizottságának vezetője, (Rob) Bauer úr egyenesen azt mondta, hogy (…) az észak-atlanti szövetség tagállamai védelmi céljainak elérése érdekében arra van szükség, hogy megelőző csapást mérjenek az Oroszországi Föderációban azokra a célpontokra, amelyek a NATO szerint veszélyt jelenthetnek a szövetségre. Azt hiszem, itt nincs mit kommentálni, egyszerűen már elvetettek minden illemet, és nyilvánosan felfedik valódi szándékaikat” – mutatott rá Lavrov.

Egy brüsszeli konferencián Rob Bauer tengernagy, a NATO Katonai Bizottságának vezetője nemrégiben arra szólított fel, hogy konfliktus esetén több fegyvert kell gyártani az Oroszország mélyén végrehajtott precíziós csapásokhoz.

Admiral Rob Bauer, Chair of the Military Committee, NATO - Q&A

Bauer – youtube

Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő kedden újságíróknak nyilatkozva felelőtlenségnek nevezte a nukleáris fegyverek Ukrajnába telepítése lehetőségének latolgatását. A Kreml tisztségviselője a The New York Times amerikai lapnak arra az értesülésére reagált, amely szerint amerikai és európai tisztviselők atomfegyverek Ukrajnába telepítését javasolták.

Russian Presidential Spokesman Dmitry Peskov Artyom Geodakyan/TASS

Peszkov – tass/Artjon Geodakjan

„Még a legprovokatívabb, a feszültség fokozását célzó irányvonalnak is van egy ilyen rendkívül szélsőséges szárnya. (…) Ez abszolút felelőtlen érvelés olyan emberek részéről, akik valószínűleg rosszul ismerik a valóságot, és nem éreznek felelősséget, amikor ilyen kijelentéseket tesznek. De látjuk, hogy mindezek a kijelentések névtelenek” – mondta.

Hírdetés

Peszkov érvelése szerint a nukleáris eszkaláció kockázatainak felméréséhez alaposan tanulmányozni kell Oroszország módosított nukleáris doktrínáját, Vlagyimir Putyin elnök nyilatkozatait és a konfliktusokban érintett nyugati országok lépéseit.

Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese az Al Arabiya televíziócsatornának nyilatkozva hangsúlyozta, hogy abszolút minden „vörös vonalat” megsértettek, a nyugati nagy hatótávolságú fegyverekkel orosz terület belsejébe mért csapásokkal. Hangsúlyozta, hogy semmi ilyesmi nem múlik el nyomtalanul.

Russian Security Council Deputy Chairman Medvedev  Yekaterina Shtukina/POOL/TASS

Medvegyev – tass/Jekatyerina Stukina

Medvegyev a Telegram-csatornáján arra figyelmeztetett, hogy a nukleáris fegyverek tényleges átadása Kijevnek felér egy Oroszország elleni támadással, aminek „nyilvánvaló következményei” lesznek. A volt elnök és kormányfő rámutatott, hogy így rendelkezik az Oroszország állami politikájának alapjai a nukleáris elrettentés területén című dokumentum – a módosított orosz nukleáris doktrína – 19. pontja.

A tisztségviselő szerint kérdéseket vet fel mindazok mentális állapota, akik komolyan beszélnek arról, hogy nukleáris fegyvereket adjanak át Ukrajnának, amely háborúban áll „a legnagyobb atomhatalommal”. Szerinte felmerült a paranoid pszichózis gyanúja Joe Biden amerikai elnök esetében is.

Alekszandr Bortnyikov, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) igazgatója a FÁK biztonsági elöljáróinak tanácskozásán úgy vélekedett, nem valószínű, hogy Donald Trump elnökké választása radikális változást hoz az amerikai külpolitikában.

Acting Head of the Russian Federal Security Service Alexander Bortnikov Mikhail Tereshchenko/TASS

Bortnyikov – tass/Mihail Tyerescsenko

„Sőt, az sem kizárt, hogy a távozó Biden csapata a belpolitikai harc keretében megpróbálja majd maximálisan súlyosbítani a helyzetet Eurázsiának az amerikaiak számára kulcsfontosságú régióiban” – mondta Bortnyikov.

Szerinte ez elsősorban a posztszovjet térségre, a Közel- és Közép-Keletre, valamint Délkelet-Ázsiára vonatkozik.

„A fő cél az, hogy megnehezítsék az új kormányzat számára a felgyülemlett problémák politikai megoldásának potenciális lehetőségeit” – mondta az FSZB igazgatója.

Álláspontja értelmében, amennyiben megengedik az ukrán hadseregnek, hogy nagy hatótávolságú rakétákkal mélységi csapásokat mérjen orosz területre, az „elkerülhetetlenül az Ukrajnában és környékén zajló konfliktus eszkalálódásához vezet”.

„Ezenkívül az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és szövetségeseik továbbra is megpróbálnak majd durván beavatkozni a FÁK-on belüli szövetségi kapcsolatokba, blokkolni az integrációs folyamatokat, lejáratni közös fellépésünket a nemzetközösségi térség biztonságának és stabilitásának szavatolása érdekében” – hangoztatta Bortnyikov.

„Kétségtelen, hogy mindannyiunknak készen kell állnunk bármilyen provokációra” – mondta az FSZB főnöke.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »