A katari labdarúgó-világbajnokságnak öt város nyolc stadionja ad otthont. A 32 csapatos tornán összesen 64 mérkőzést játszanak majd, a csoportküzdelmek során 48 összecsapást bonyolítanak le.
Luszail Stadion
A közel-keleti ország eredetileg 12 stadionban tervezte lebonyolítani a tornát, de a növekvő költségek miatt végül nyolcra csökkentette az arénák számát, így mindegyikben legalább hat csoportmérkőzést és egy nyolcaddöntőt rendeznek.
A stadion befogadóképességét a torna után a felére csökkentik, így az épület egyes részeit közösségi térré alakítják át üzletekkel, kávézókkal, sport- és oktatási létesítményekkel, valamint klinikával. A világbajnokságra tervezett többi stadionhoz hasonlóan a napenergia felhasználásának köszönhetően nulla szén-dioxid-kibocsátású.
al-Bajt Stadion
A labdarúgó-világbajnokság nyolc katari stadionjának különlegessége, hogy közülük hét egy 32 kilométeres sugarú körön belül fekszik. Az egyetlen kivételt a Dohától északra, al-Horban lévő és a nyitómérkőzésnek is otthont adó al-Bajt Stadion jelenti. A 60 ezres befogadóképességével a második legnagyobb létesítménynek számító és kilenc találkozó helyszínéül szolgáló létesítmény kinézetét Katar és a régió nomád népeinek hagyományos sátrai ihlették. Az építkezés 2014-ben kezdődött, majd tavaly novemberben adták át.
A behúzható tetővel rendelkező létesítményt a torna után 32 ezresre bontják vissza, elemeit pedig felhasználják a 2030-as, dohai Ázsia Játékok infrastrukturális fejlesztéseihez. A felszabaduló helyen ötcsillagos szállodát, bevásárlóközpontot és további sportlétesítményt alakítanak ki. A luxushotel lakosztályai a futballpályára néző erkéllyel rendelkeznek majd.
Halifa Stadion
A világbajnokság nyolc létesítményéből egyedüliként a Halifa Stadion nem teljesen új, hanem felújított. A 1976-ban megnyitott, majd 2005-ben, továbbá 2014 és 2017 között felújított multifunkcionális aréna – amely magában foglalja az Aspire Akadémiát és a Hamad Vizesközpontot is – a vb helyszínei közül egyedüliként gazdag sportmúltra tekint vissza.
Az eredetileg 20 ezres stadiont a 2006-os Ázsia Játékokra bővítették 40 ezresre, ezt követően már nemcsak labdarúgásra használták, hanem például itt rendezték az atlétikai Gyémánt Liga dohai versenyét is. A 2011-es Ázsia Kupa központi helyszíne volt, így a döntő otthonául is szolgált, melyet Japán nyert meg.
Bár a 68 ezresre bővítését elvetették, az újabb felújítási munkálatok után 2017 májusában nyitotta meg újra a kapuit. Azóta 2019-ben otthont adott az atlétikai világbajnokságnak és a Liverpool diadalát hozó klubvilágbajnokság döntőjének.
A katari vb harmadik legnagyobb stadionja a 45 416 fős befogadóképességével, a hat csoportmeccsen és a nyolcaddöntőn túl a bronzmérkőzés helyszíne lesz.
Egyetemvárosi Stadion
A fenntarthatóság jegyében épült meg az Egyetemvárosi Stadion. A létesítményt, amely onnan kapta a nevét, hogy több egyetem campusán belül található, 2016-ban kezdték építeni és a felhasznált építőanyagoknak is a húsz százaléka zöld. Bár ez az aréna lett volna a 2019-es klubvilágbajnokság központi helyszíne, de mivel csak 2020 júniusára készült el, így a Bayern München sikerével zárult egy évvel későbbi klub-vb egyik házigazdája volt.
Az Egyetemvárosi Stadion építését is számos kritika érte, mert egyes jelentések szerint az elmúlt évtizedben 6000 munkás halt meg a nem megfelelő körülmények miatt a katari beruházások során, de a szervezők hivatalos közlése szerint a stadionok munkálatai alatt hárman vesztették életüket.
A hat csoportmérkőzés és egy nyolcaddöntő mellett egy negyeddöntőnek is otthont adó létesítmény befogadóképességét a torna után 45 350-ről 25 ezerre csökkentik és az egyetemi csapatok fogják használni.
Ahmad bin Ali Stadion
A nyolc helyszín közül az Ahmad bin Ali Stadion az egyetlen teljesen újjáépített létesítmény. A 21 282 néző befogadására alkalmas elődjét 2003-ban nyitották meg, majd 2015-ben lebontották, de a 90 százalékát felhasználták az új aréna kivitelezése során. A 44 740 férőhelyes új stadiont 2020-ban adták át, majd egyik otthona volt tavaly februárban a klubvilágbajnokságnak.
Az Ahmad bin Ali Stadion két klub – az al-Rajjan SC és az al-Haritijat SC – otthonául szolgál, a vb után a befogadóképességét 21 ezresre csökkentik.
974 Stadion
A nyolc vb-létesítmény közül egyedüliként a 974 Stadiont teljesen elbontják a torna után, így ez lesz a vb-k történetében az első ideiglenes helyszín.
A 40 ezer férőhelyes aréna építése 2018-ban kezdődött egy 250 ezer négyzetméteres tengerparti területen és a megvalósítás során 974 újrahasznosított konténert is felhasználtak, amire a létesítmény neve is utal Katar nemzetközi hívószáma (+974) mellett. Az átadásra tavaly november végén került sor az Arab Kupán, melyen többek között a nyitómérkőzést rendezték itt.
A vb-t követően nemcsak lebontják, hanem a „szétszerelés” után a tervek szerint Uruguayba szállítják, ahol – a 2030-as vb-pályázat sikere esetén – újra felépítik Maldonadóban.
al-Tumama Stadion
Az al-Tumama Stadion a dohai Hamad nemzetközi repülőtér közelében épült fel. Az 50 ezer négyzetméteres közpark által körbevett létesítmény külalakját a férfiak által hordott arab fejfedő ihlette. Az építkezés 2017-ben kezdődött, majd 2021 októberében az Emír Kupa döntőjével adták át.
A hat csoportmérkőzés és egy nyolcaddöntő mellett egy negyeddöntőnek is otthont adó, 40 ezer férőhelyes aréna befogadóképességét a torna után a felére csökkentik, a felszabaduló székeket pedig más országoknak adják.
al-Dzsanub Stadion
A felújított Halifa Stadion után másodikként, az újak közül pedig elsőként készült el a vasárnap rajtoló katari labdarúgó-világbajnokságra. A munkálatok 2014-ben kezdődtek, majd 2019 májusában adták át a posztmodern és neofuturista stílusban épült létesítményt, amely behúzható tetővel rendelkezik. Utóbbit a gyöngybúvárok Perzsa-öbölben használt hajóinak vitorlái ihlették. A tervezők szerint a stadion belül is olyan érzést kelt, mintha a nézők egy hajón lennének.
Az al-Vakra csapata által használt 40 ezer férőhelyes aréna befogadóképességét a torna után a felére csökkentik, a felszabaduló székeket pedig más országoknak adják. A sportkomplexum magában foglal úszómedencéket, gyógyfürdőt, valamint egy bevásárlóközpontot. A közelben iskola, esküvői terem, kerékpáros, lovas és futópályák, éttermek, boltok és edzőtermek építését tervezik.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »