Küszöbön a harmadik világháború?

Küszöbön a harmadik világháború?

Akár háború is kitörhet a NATO és Oroszország között egy londoni független elemzőintézet szerint. A European Leadership Network szerint az utóbbi időkben tartott rengeteg hadgyakorlat hozzájárult a bizalmatlanság légköréhez, és veszélyes incidensekhez vezetett a két oldal között.

Oroszország idén márciusban 80 ezer katona részvételével tartott hadgyakorlatot, míg a NATO 22 ország részvételével júniusban 15 ezer katonát gyakorlatoztatott. Mindkét művelet azt szimulálta, hogy mi történne, ha a másik oldal megtámadná.

A két eseményből – a tanulmány szerint – kiderült az is, hogy a két szemben álló fél mit tart a másik gyenge pontjának: az oroszok az Északi-tengeren, a Krímben és a lett, valamint észt határtól nem messze tartottak gyakorlatot, míg a nyugati szövetségesek csapatai Lengyelországban és a Baltikumban akcióztak.

Hírdetés

A szakértők négy javaslatot tettek a feszültségek csökkentésére: növelni kell a párbeszéd mértékét, jobban kihasználni az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet nyújtotta lehetőségeket, vagy éppen bizonyos fegyverek korlátozásának bevezetését egyes körzetekben. Szerintük az is fontos lenne, hogy a két oldal politikusai megvizsgálják az erőltetett gyakorlatozás előnyeit és hátrányait.

Egyenlőtlen erőviszonyok

Az MNO-nak korábban Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő éppen arról beszélt, hogy ma nincs világháborús veszély, és az esélyek sem kiegyenlítettek, hiszen elképesztő a nyugati fölény,  Oroszország egyedül van, a három globális hatalom közül – Egyesült Államok, Oroszország és Kína – pedig csak az elsőnek van szövetségi rendszere. Hozzátette: a Nyugat és Oroszország megítélése Ukrajnáról, Iránról, Irakról, Szíriáról és Jemenről homlokegyenest más, ettől kezdve bármiről beszélünk, nehéz a megállapodás

Ismert, a NATO és Oroszország kapcsolata a Krím félsziget orosz elcsatolása, majd Kelet-Ukrajna destabilizálása után jutott mélypontra. Az ukrajnai polgárháború kitörése óta számos incidensre került sor: februárban például brit vadászgépeknek kellett felszállni, mivel orosz bombázókat észleltek az Egyesült Királyság légterének közelében, áprilisban pedig orosz vadászgép fogott el amerikai felderítőgépet.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »